Starostlivosť o močový mechúr

Existuje mnoho rôznych dôvodov prečo vy, alebo niekto, kto je vám blízky, musí venovať výnimočnú pozornosť ovládaniu močového mechúra.

Keďže viac ako 20 % ľudí vo veku nad 40 rokov má nejaký druh močového ochorenia, problémy s močovým mechúrom sú bežnejšie, ako si môžete myslieť.

Problémy močového mechúra – unikanie moču a inkontinencia

Problémy močového mechúra

Ak trpíte problémami močového mechúra alebo močových ciest, predpokladá sa, že vaše zdravie a kvalita života tým tiež výrazne utrpia. Je veľmi dôležité konzultovať príčiny vašich príznakov s odborníkmi zdravotnej starostlivosti, aby vylúčili čokoľvek potenciálne závažné. Ako funguje močový mechúr

Problémy s močovým mechúrom sa väčšinou prejavujú ako inkontinencia moču (unikajúci moč) a retencia moču (neschopnosť vyprázdniť močový mechúr) a môžu vzniknúť z neurogénnych porúch ako je zranenie miechy, sklerózy multiplex a spina bifida. Inkontinencia a retencia môžu tiež súvisieť s vekom, alebo byť výsledkom základného telesného ochorenia spôsobeného poruchou močového mechúra. 

 

Starostlivosť o močový mechúr

Problémy s močovým mechúrom musia byť patrične kontrolované, ak nie sú liečené, môžu spôsobiť závažné zdravotné ťažkosti. 

Na riešenie problémov s močovým mechúrom sú k dispozícii mnohé možnosti:

  • cvičenia panvového dna,
  • opätovné trénovanie močového mechúra,
  • katétre,
  • zberné systémy,
  • zmeny životného štýlu,
  • lieky,
  • operácia.

Cvičenia panvového dna

Cvičenia panvového dna sú vytvorené na posilnenie svalov panvového dna na zníženie močovej inkontinencie.

  • Pomaly stiahnite a zdvihnite svaly panvového dna, zostaňte v tejto polohe päť sekúnd a potom uvoľnite.
  • Rýchlo stiahnite a uvoľnite svaly panvového dna.

Toto cvičenie je potrebné opakovať pravidelne a môže trvať niekoľko mesiacov, kým sa objavia známky výrazného zlepšenia.

Opätovné trénovanie močového mechúra

Cieľom opätovného trénovania močového mechúra, ktoré pomáha zmierniť močovú inkontinenciu, je postupne natiahnuť močový mechúr, aby mohol udržať väčší objem moču.

Katétre

Čistá intermitentná katetrizácia (Clean intermittent catheterisation, CIC) je účinný spôsob kontroly močového mechúra založený na pravidelnom a úplnom vyprázdnení močového mechúra pomocou katétra. Ľudia, ktorí si vyprázdňujú močový mechúr pomocou katetrizácie tak obyčajne robia 4 až 6-krát denne.  

Zberné systémy (pre mužov)

Pre mužov, ktorým uniká moč (mužská inkontinencia),  sú účinným a pohodlným riešením urinálne kondómy. Urinálne kondómy sa nosia na penise a sú spojené s urinálnym vreckom uchyteným k nohe. 

Zmeny životného štýlu

U niektorých ľudí môže kontrola príznakov zahŕňať zmeny životného štýlu, ako je úprava stravy na redukciu zápchy a zníženie konzumácie nápojov s obsahom kofeínu. Načasovanie príjmu tekutín na istý čas môže byť tiež užitočné, aby bola potreba močenia načasovaná a neprekrývala sa s aktivitami na verejnosti alebo nočným spánkom.

Lieky

Lieky sa predpisujú na všetky typy inkontinencie, ale všeobecne sú najužitočnejšie pri urgentnej inkontinencii, najmä v kombinácii s cvičeniami panvového dna a tréningom močového mechúra. Stresová inkontinencia sa dá obyčajne zvládnuť bez liekov.

Operácia

Rôzne chirurgické procedúry sú k dispozícii na liečbu problémov močového mechúra. Využitie chirurgickej procedúry, ak vôbec závisí od typu a príčiny inkontinencie.

Zatvoriť

Produktové rady

Katétre SpeediCath®

Rad SpeediCath® pozostáva zo širokého výberu katétrov ihneď pripravených na použitie, ktoré ponúkajú bezpečnú a jednoduchú katetrizáciu.

Prejsť

Urinálne kondómy a urinálne vrecká Conveen®

Urinálny kondóm Conveen používaný spolu s urinálnym vreckom Conveen poskytuje bezpečné a spoľahlivé riešenie. Ponúka celodennú ochranu a je nenápadný.

Prejsť

Zatvoriť

Bezplatné vzorky - bezplatné dodanie

Ďakujeme za objednanie vzoriek

Potvrdenie

Zobraziť plnú verziu