Po operácii 

Vďaka vhodným pokynom a pomôckam by ste mali byť znova schopní vykonávať všetko, čo ste vždy vykonávali. V tejto časti nájdete informácie o tom, ako na to. Okrem informácii o stomických pomôckach, získate aj užitočné tipy ako si udržať zdravú pokožku, nájdete rady o cestovaní a iných aspektoch života so stómiou. Taktiež tu nájdete užitočné prepojenia na rôzne pacientske organizácie.

Dobre vedieť

Ako bude stómia vyzerať v prvých dňoch po operácii?

Ako bude stómia vyzerať v prvých dňoch po operácii?

Prvé dni po operácii stómie môžu byť náročné. Na brušnej stene máte stomické vrecko a musíte sa naučiť mnoho nových vecí. Je čas, aby ste zistili, čo vlastne stómia je. V prvých dňoch po operácii
Zatvoriť

Ako to vyzerá po operácii?

Keď sa po operácii preberiete, budete mať nalepené svoje prvé vrecko. Pravdepodobne pôjde o priehľadné vrecko, aby mohli sestry jednoducho kontrolovať stómiu a výlučky. K telu môžete mať pripojené systémy s dávkovaním liekov a drenáže. Ide o normálny stav a tieto systémy a drenáže sa vtedy, keď to bude vhodné, s miernym diskomfortom odstránia.

 

Vaša stómia 

Stómia bude vlhká, ružovo-červená a mala by vyčnievať z vášho brucha (aj keď je často bežné, že sa nachádza pod úrovňou pokožky). Spočiatku môže byť pomerne opuchnutá, časom sa však jej veľkosť zmenší – spravidla do 6 až 8 týždňov po operácii. Dôvod červenej farby je ten, že ide o sliznicu – takú, akú máte napríklad v ústach. V stómii neexistuje žiadny cit (vnem), a preto nie je na dotyk bolestivá. Stómia môže najmä v začiatkoch po čistení krvácať, je to však normálny stav a krvácanie by sa malo o krátku chvíľu zastaviť.

 

Stómia začne plne fungovať krátko po operácii, spravidla o niekoľko dní. Prvými výlučkami bude  tekutina, ktorá môže nepríjemne zapáchať, keďže hrubé črevo určitý čas nepracovalo. Nemajte obavy – konzistencia sa mierne upraví a zápach sa zmenší, keďže obnovíte vyváženejšiu stravu. Lekár vám povie, kedy budete môcť začať jesť a piť obvyklým spôsobom.

 

Spočiatku bude taktiež pravdepodobné, že zo stómie bude unikať určité množstvo počuteľného plynu – je to však úplne normálne. Taktiež nie je neobvyklé prežívať pocity potreby návštevy toalety, ako kedysi. Je to normálne a časom by sa to malo eliminovať. Ak máte análny otvor, môže z neho dochádzať k hlienovým výtokom.

 

Urostómia 

Ak máte urostómiu, stómia začne fungovať hneď po operácii. Hadičky umiestnené v urostómii ostanú na mieste sedem až desať dní. Moč môže byť spočiatku červenkavý, časom sa však jeho bežná farba obnoví.

Zatvoriť
Získanie istoty života so stómiou

Získanie istoty života so stómiou

Stomická sestra vám vysvetlí, ako sa starať o stómiu počas pobytu v nemocnici. Existuje množstvo informácií, ktoré je potrebné vedieť, a preto ak potrebujete, pýtajte sa alebo požiadajte o objasnenie. Starostlivosť o vašu stómiu
Zatvoriť

Získanie istoty života so stómiou

Po operácii sa ošetrujúca sestra sústredí na to, aby ste nadobudli požadované zručnosti v oblasti starostlivosti o stómiu. Vhodným riešením je aj pomoc príbuznej osoby alebo manžela/manželky s takýmto nácvikom.

 

Ošetrujúca sestra vám pomôže v nasledujúcich oblastiach:

  • Učenie sa starostlivosti o stómiu vrátane informácií, na čo si dať pozor.
  • Objednávanie stomických vreciek a príslušenstva.
  • Sociálne kompenzácia a ďalšia podpora.
  • Ďalšie praktické aspekty života so stómiou, ako napríklad jedlá a nápoje, spoločenský život, cestovanie a prístup k intímnym vzťahom.
  • Na koho sa obrátiť v prípade otázok.
  • Kluby stomikov vo vašej oblasti.

Pýtajte sa 

Bude nevyhnutné, aby ste si v krátkej dobe naštudovali mnoho nových informácií (niekedy môžete mať pocit, že to nezvládnete). Pýtajte sa na všetko, čo vás zaujíma. Čím viac sa budete pýtať, tým lepšie budete pripravení po návrate domov.

 

Než opustíte nemocnicu, stomická sestra s vami naplánuje následné konzultácie, aby ste nadobudli požadovanú istotu v oblasti starostlivosti o stómiu.

 

Prekonávanie ťažkostí 

Keď sa vrátite domov, je možné, že v súvislosti so stómiou budete čeliť určitým ťažkostiam. Nezabudnite však, že stomická sestra spolu so zákazníckym servisom Coloplast Kontakt vám veľmi radi pomôžu vyriešiť akékoľvek problémy.

Spoločnosť Coloplast ponúka podporný program Coloplast Kontakt, ktorý môže byť pre vás užitočný. Program Coloplast Kontakt bol vytvorený s cieľom zjednodušiť život so stómiou – ak potrebujete, obráťte sa na našich špecialistov na bezplatnej linke 0800 159 159.

Zatvoriť
Starostlivosť o stómiu

Starostlivosť o stómiu

Zachovanie dobrého stavu pokožky okolo stómie je najdôležitejšou vecou, ktorú môžete vykonať na bezpečný, pohodlný a bezproblémový život so stómiou. Zdravá stómia
Zatvoriť

Starostlivosť o stómiu

Je dôležité, aby bola vaša pokožka zdravá. Kontakt výlučkov zo stómie a pokožkou spôsobuje podráždenie pokožky, ktoré môže ovplyvňovať bezpečnosť priľnutia pomôcky na vaše telo. Tak sa vytvára „začarovaný“ kruh podtekania a podráždenej pokožky, čomu je nevyhnutné sa vyhnúť.

 

Snažte sa o zachovanie zdravia pokožky 

Pomocou nasledujúcich šiestich krokov zachováte zdravie svojej pokožky:

  1. Dbajte na to, aby bola pokožka čistá a úplne suchá predtým, než si aplikujete pomôcku (adhezívum).
  2. Upravte otvor v adhezíve tak, aby sa dokonale prispôsobil stómii.
  3. Dbajte na riadny kontakt adhezíva a pokožky – pritláčajte rukou.
  4. Hneď ako pocítite diskomfort alebo svrbenie, pomôcku vymeňte.
  5. Pravidelne (najmä vtedy, ak máte pruh-herniu) kontrolujte veľkosť stómie.
  6. Používajte najvhodnejšie stomické pomôcky a príslušenstvo vzhľadom na váš telesný profil 

Používajte správny typ pomôcky 

Existuje mnoho rôznych typov stomických pomôcok – vyberte si taký typ, ktorý vyhovuje vášmu telesnému profilu.  

 

Môžete si vybrať spomedzi rôznych veľkostí vreciek, systémov, profilu adhezíva a mnohých ďalších vlastností tak, aby vyhovovali vášmu životnému štýlu. Ďalšie podrobné informácie ponúka vyhľadávač produktov.

 

Používate správne príslušenstvo 

Spoločnosť Coloplast ponúka aj širokú škálu príslušenstva dostupného na zjednodušenie a spríjemnenie nosenia stomického vrecka. Toto príslušenstvo dokáže zlepšiť tesnenie, zabrániť problémom s pokožkou a obmedziť zápach.

 

V rámci našich inštruktážnych videí nájdete podrobnejšie pokyny na výmenu a vyprázdňovanie stomického vrecka.

Zatvoriť
Telesné profily sú rozdielne a rozdielne sú aj stomické pomôcky

Telesné profily sú rozdielne a rozdielne sú aj stomické pomôcky

Je dôležité, aby ste vždy mali stomickú pomôcku, ktorá vyhovuje vášmu telesnému profilu. Keďže každé telo je odlišné a časom sa všetky telá menia, vyhľadanie vhodného produktu môže byť náročné. Spoločnosť Coloplast ponúka niekoľko možností pomoci. Nájdite ten správny produkt
Zatvoriť

Telesné profily sú rozdielne a rozdielne sú aj stomické pomôcky

Po operácii stómie sa z mnohých dôvodov môže profil vášho tela zmeniť. Môže ísť o nasledujúce zmeny:

  • Zvýšenie alebo zníženie hmotnosti počas zotavovania sa z choroby, ktorá operáciu spôsobila.
  • Záhyby alebo zjazvenia pokožky okolo stómie.
  • Rozvoj pruhu (hernie) v súvislosti so stómiou.

Ak sa zmení profil vášho tela, je dôležité, aby stomické vrecko riadne k telu priľnulo.

 

Vyhľadanie správneho produktu 

Riadne tesnenie medzi pomôckou a pokožkou je základnou požiadavkou vhodnej starostlivosti o stómiu. Ak sa napríklad oblasť okolo stómie zmení (z rovného na vpadnutý), pravdepodobne bude potrebné začať používať konvexnú pomôcku. Je možné, že budete musieť používať aj ďalšie príslušenstvo. 

 

Náš online nástroj na vlastné hodnotenie Hodnotenie telesného profilu vám pomôže určiť aktuálny telesný profil a zistiť, či sa vaše telo významne zmenilo. Tento nástroj ponúka návrhy na správne pomôcky a príslušenstvo.

 

Je vždy vhodné obrátiť sa na ošetrujúcu sestru a požiadať o kontrolu, či pomôcka na tele „sedí“, ako aj o informácie o tom, aké príslušenstvo by ste mohli používať.

Zatvoriť
Vyberte si správnu stomickú pomôcku

Vyberte si správnu stomickú pomôcku

Sortiment stomických pomôcok je veľmi široký a niekedy nie je jednoduché vybrať si tú správnu pomôcku. Prvým krokom je oboznámenie sa s dostupnými možnosťami. typy stomických pomôcok
Zatvoriť

Aký typ stomickej pomôcky je pre mňa vhodný?

Existujú dva typy stomických pomôcok:

Jednodielne vrecká. Ak je vrecko potrebné vymeniť, celá pomôcka sa musí vymeniť – výhodou je možnosť častých výmen.

 

Dvojdielne systémy sa skladajú z vrecka a základnej podložky. V rámci dvojdielneho systému je vrecko možné odpojiť a vymeniť bez súčasnej potreby výmeny podložky. Podložku je možné spojiť s vreckom pomocou upínacieho systému.

 

Typy vreciek 

Podľa typu stómie, ktorú máte, existujú tri hlavné typy vreciek:

  • Uzatvorené
  • Výpustné
  • Urostomické

Uzatvorené vrecká sa vo všeobecnosti používajú vtedy, keď máte kolostómiu, pretože stolica je obvykle tuhšia. Po naplnení je uzatvorené vrecko potrebné odlepiť a vymeniť (namiesto vyprázdnenia a opakovaného použitia).

Výpustné vrecká sa vo všeobecnosti používajú vtedy, keď máte ileostómiu, pretože stolica je obvykle riedka. Výpustné vrecká sa niekedy používajú aj v prípade kolostómie. Výpustné vrecká sa jednoducho vyprázdňujú a nie je potrebné ich meniť tak často ako uzatvorené vrecká.

Urostomické vrecká sa používajú vtedy, keď máte urostómiu (na zhromaždenie moču). Vrecko je možné vyprázdniť podľa potreby a vymeniť vtedy, keď sa to vyžaduje. Urostomické vrecko je možné pripojiť k zbernému močového vrecku, aby ste nemuseli vrecko v noci vymieňať.

Zatvoriť

Informácie o životnom štýle

Každodenný život so stómiou

Každodenný život so stómiou

Po zotavení po operácii zistíte, že je potrebné sa adaptovať na život so stómiou. Nižšie uvádzame niekoľko tipov a trikov – počnúc športom, až po stravu, spoločenský a intímny život – vďaka ktorým si budete môcť znova začať užívať život. Prispôsobenie sa životu so stómiou
Zatvoriť

Každodenný život so stómiou

Šport 

Cvičenie je vhodné pre každú osobu. To, čo teraz budete môcť robiť, v skutočnosti závisí od toho, čo ste robili predtým. Plávanie a chôdza sú výborné spôsoby na zachovanie zdravia a doplnenie energie. Pamätajte, že opätovné športovanie by mal byť postupný proces. Porozprávajte sa so stomickou sestrou a požiadajte o rady, ako obmedziť riziko vzniku pruhu (hernie).

 

Tipy na plavky:

Pre ženy

  • Jednodielne plavky s aplikáciou alebo vzorovaním pomôžu skryť vrecko.
  • Plavky s výytužou na bruchu poskytnú extra podporu.

Pre mužov

  • Plavecké trenky z materiálu Lycra alebo elastického materiálu pod šortkami pomôžu udržať stomické vrecko na mieste.
  • Tip na opaľovanie:
  • Opaľovací prípravok nanášajte až po nasadení vrecka, pretože tieto prípravky sú mastné a môžu brániť dobrému prilepeniu pomôcky na pokožku.

Stravovanie

Nie je potrebné, aby ste sa stravovali špeciálnym spôsobom. Ako je to však u každej osoby, niektoré jedlá môžu spôsobovať plynatosť alebo vám nemusia vyhovovať.

 

Ak si myslíte, že konkrétne jedlo vám spôsobuje problémy, na chvíľu ho vynechajte a neskôr ho zase začnite konzumovať. Ak to s každým podozrivým jedlom takto urobíte, budete naisto vedieť, či spôsobuje problémy.

 

Dobré žuvanie jedla pred prehltnutím pomáha tráveniu. Okrem toho živočíšne uhlie z lekárne (ako aj mätový či feniklový čaj) obmedzí plynatosť. Niektorým ľuďom pomáha aj jogurt alebo jogurtové nápoje.

 

Potraviny, ktoré môžu spôsobovať plynatosť, sú brokolica, karfiol, kapusta, špenát, fazule (zelené aj pečené), cibuľa, cesnak, bruselské šproty, uhorky, sladká kukurica a hrach/hrášok.

 

Nápoje 

Rovnako ako pred operáciou – objem vypitých tekutín bude ovplyvňovať konzistenciu výlučkov. Je to veľmi individuálne, ale mnohým ľuďom spôsobujú perlivé nápoje a pivo vetry. Voda, vytlačená šťava a ovocný džús sú lepšie alternatívy ako čaj a káva, ktoré môžu dehydratovať. Aj pre alkohol platia podobné pravidlá – alkohol piť môžete, ak to nie je vylúčené v dôsledku liečby.

Ak máte akékoľvek otázky, porozprávajte sa s lekárom alebo stomickou sestrou. 

 

Zápcha 

Ak trpíte zápchou, pomôže úprava stravy. Každé telo je odlišné a vy by ste mali vedieť, čo je pre vás normálne. Ak pociťujeme plynatosť, stómia funguje. Zvýšenie príjmu tekutín pomáha riešiť problémy so zápchou, ak však pociťujete diskomfort alebo máte obavy, obráťte sa na stomickú sestru alebo lekára. Ak ste nemali žiadne výlučky v priebehu posledných 3 – 4 dní, môžu vám odporučiť užitie laxatíva.

 

Hnačka 

Ako u každého z nás, sa občas aj u vás môže vyskytnúť hnačka alebo riedka stolica. Táto situácia však nie je alarmujúca. Jednorazová epizóda hnačky môže byť spôsobená jedlom, ktoré ste zjedli, a často pominie sama. Tri alebo viacero po sebe nasledujúcich riedkych stolíc však môže znamenať mierny problém z dôvodu možnej dehydratácie. V takom prípade je potrebné obrátiť sa na stomickú sestru.

 

Stolovanie v reštaurácii 

Keď získate dostatok informácií o jedlách, ktoré vám vyhovujú, nebude existovať žiadny dôvod na to, aby ste sa znova nevybrali do reštaurácie.

 

Začnite známou reštauráciou a objednajte si niečo jednoduchého, napríklad pizzu. Keď si budete objednávať, nemusíte byť zbytočne úzkostliví, stačí, keď budete vnímaví. Objednajte si čo chcete, pamätajte však na to, že bohaté jedlá a omáčky môžu spôsobiť problém.

 

Ak nemáte istotu o konkrétnych typoch jedla, najprv ich vyskúšajte doma, zistite, ako na ne reagujete a potom ich postupne pridávajte do svojej stravy.

 

Ak si doma dáte alkoholický nápoj, začnite s jeho menšou verziou (napríklad malé namiesto veľkého piva). Takto si vaše telo znova vybuduje toleranciu na alkohol.

 

Spoločenský život 

Bez ohľadu na to, či ide o pokojné posedenie v miestnom bare, pobyt vonku s priateľmi alebo jedlo s partnerom, nemalo by existovať nič, čo by vám bránilo v užívaní si všetkých spoločenských udalostí, na ktoré ste boli zvyknutí pred operáciou.

 

Vhodným začiatkom je stanovenie malých cieľov. Môže ísť o niečo jednoduché, ako napríklad prvá návšteva verejných toaliet, reštaurácie alebo príbuzného, či plánovanie nasledujúceho dňa. O nejaký čas dospejete k rezervácii dovolenky alebo tanečnému večeru.

 

Keď sa stretnete s novými osobami, nemusíte im (ak nechcete) hovoriť o vašom zdravotnom stave. Je to iba na vás.

 

Intímny život 

Každý typ operácie môže ovplyvniť váš pocit z vlastného tela. Pamätajte na to, že proces vnímania vlastného tela bude nejaký čas trvať. Nejde iba o stómiu, ale o celé telo.

 

Sexuálna aktivita nevedie k riziku poškodenia stómie a väčšina ľudí dokáže znova plnohodnotne sexuálne žiť. Nervozita je normálna, a preto robte iba to, čo vnímate ako príjemné a určite sa porozprávajte so svojím partnerom.

 

K dispozícii sú malé stomické vrecká, ktoré je možné použiť počas intímnych chvíľ. Obráťte sa na zákaznícky servis Coloplast Kontakt 0800 159 159 a požiadajte o bezplatné vzorky.

Zatvoriť
Komu a čo povedať o stómii

Komu a čo povedať o stómii

Jednou z hlavných otázok bezprostredne po operácii je: čo a komu poviem o stómii? Je to výlučne na vás, ale podelenie sa o svoje skúsenosti môže byť veľkou pomôckou v dobe, v ktorej sa znova adaptujete na plnohodnotný život. Komu povedať?
Zatvoriť

Komu a čo povedať o stómii

Bez ohľadu na to, ako budete postupovať, je dôležité, aby ste so svojím rozhodnutím boli spokojní. Možno budete chcieť povedať, že ste podstúpili rozsiahlu operáciu z dôvodu vážnej choroby a teraz nosíte stomické vrecko. Tým sa často vynechajú ďalšie otázky a ľudia zistia, že ste sa k svojmu stavu postavili čelom.

 

Rodina a priatelia 

Otvorenosť a čestný prístup k vašim blízkym vám môže pomôcť znova začať žiť život ako pred operáciou. Na začiatku je dôležité, aby vaši blízki pochopili, že aj keď ste späť doma, zotavenie z rozsiahlej operácie bude chvíľu trvať.

 

Deti 

Ak máte malé deti alebo vnúčatá, možno si pomyslíte, že sú príliš malé na to, aby situácii porozumeli. Deti však chápu súvislosti veľmi dobre, ak sa im stav vysvetlí jednoduchým spôsobom. Deti často bádajú po tajomstvách a zakrývanie pravdy môže viesť k tomu, že budú situáciu vnímať omnoho vážnejšie, než v skutočnosti je.

 

V práci 

Mnohí ľudia majú obavy o svojom stave v práci hovoriť. A rovnako ako v prípade rodiny a priateľov – komu a čo poviete, je úplne na vás. Je však obvykle vhodné, aby aspoň jedna osoba vedela o tom, že máte stómiu. V prípade akýchkoľvek problémov bude existovať osoba, s ktorou sa môžete porozprávať. 

Zatvoriť
Cestovanie so stómiou

Cestovanie so stómiou

Stómia by vám nemala brániť v cestovaní. Tipy na cestovanie so stomiou
Zatvoriť

Cestovanie so stómiou

Dovolenka a cestovanie 

Stómia by vám nemala brániť v cestovaní. Privyknutie si na stómiu a príprava na cestovanie môžu však nejaký čas trvať. Začnite krátkymi výletmi a zistite, ako vám to ide.

 

Bez ohľadu na to, či cestujete autom, loďou, vlakom alebo lietadlom, je príprava dôležitá. Zabaľte si malú cestovnú tašku s potrebami a nezabudnite si pribaliť dostatok vreciek a ďalších materiálov, ktoré potrebujete.

 

Let lietadlom 

Ak letíte lietadlom, zabaľte si so sebou na palubu a na pobyt dostatok pomôcok. Rozdeľte si pomôcky do viacerých tašiek, aby ste ich mali k dispozícii aj v prípade straty batožiny alebo meškania letu. Nezabudnite, že nožnice sa nesmú prenášať na palubu, a preto si nastrihajte všetky podložky na požadovanú veľkosť ešte pred samotným letom.

 

Nemajte obavy z expanzie vrecka v dôsledku zmeny tlaku v kabíne. Stomické vrecká boli navrhnuté a testované na zmeny tlakov.

 

Cestovanie do zahraničia 

Než vycestujete do zahraničia, prečítajte si cestovnú poistku a zistite, ako sú váš stav a súvisiace okolnosti kryté na cestách.

 

V krajinách s teplejším podnebím sa môžete viac potiť a bude potrebné, aby ste vrecko častejšie menili. Pred aplikáciou nového vrecka vždy overte, či máte úplne suchú pokožku, aby vrecko dobre priľnulo. Podľa potreby použite na vysušenie okolia stómie sušič vlasov – dbajte však na primerané nastavenie teploty.

 

Môžete byť ohrození zvýšeným rizikom hračiek alebo dehydratácie. Pite dostatok vody a nezabudnite si pribaliť lieky na potlačenie hnačky.

 

Keď budete na mieste, pamätajte, že môžete vykonávať všetky aktivity, ktoré ste vykonávali v minulosti, relaxujte a užite si voľno.

 

Dovolenkové tipy:

  • Stomické vrecká uchovávajte na chladnom mieste.
  • Keď ste vonku, na výmenu vrecka používajte balenú pitnú vodu.
  • Opaľovací prípravok nanášajte na telo až po nasadení vrecka (tieto prípravky ovplyvňujú priľnutie adhezíva).
  • Použité vrecká uzavrite a vyprázdnite, a zlikvidujte ich s normálnym odpadom.
  • Ak nechcete ponechávať vrecká v odpadkovom koši hotelovej izby, vyhoďte ich do verejných kontajnerov
  • Než odídete na dovolenku, zistite, kde sa v dovolenkovej destinácii môžete obrátiť na odborné zdravotnícke služby.
Zatvoriť
Návrat do práce

Návrat do práce

Po operácii je prirodzené, že sa pacient chce dostať naspäť do každodenného života. Návrat do práce môže byť súčasťou tohto úsilia a s trochou plánovania to vôbec nemusí byť márne. Po operácii stomie späť do práce
Zatvoriť

Návrat do práce

Premýšľanie dopredu 

Po operácii je úplne možné, že väčšina ľudí sa dostane naspäť do práce. Kedy a ako – to však závisí od toho, ako sa cítite, od typu vykonávanej práce a operácie stómie, ktorú ste absolvovali.

 

Čo najskôr sa porozprávajte s vaším zamestnávateľom a preberte dostupné možnosti. Je možné, že sa budete môcť do práce vrátiť na čiastočný úväzok – to môže byť užitočné pri prvom návrate, keďže sa môžete stále cítiť unavení a potrebujete trocha času na to, aby ste si zvykli na nové postupy.

 

Vyskúšajte to

Niekoľko týždňov pred návratom vykonajte niekoľko pokusov (oblečenie sa a plánovanie dňa tak, ako keby ste išli do práce). Zamyslite sa nad stravou a nad tým, koľkokrát denne budete musieť vyprázdniť svoje vrecko. To vám pomôže vytvoriť si rutinné postupy a vhodným spôsobom naplánovať deň. Okrem toho budete mať pocit pripravenosti.

 

Tipy

  • Čo najskôr sa porozprávajte so svojím zamestnávateľom.
  • Podľa možnosti si postupne pridávajte pracovného hodiny.
  • Overte, kde v práci sú vhodné priestory na výmenu vreciek.
  • Pripravte si malú kozmetickú tašku, ktorú si môžete so sebou vziať do kúpeľne.
  • Pred začatím práce vykonajte niekoľko pokusov, zamyslite sa nad stravou, oblečením a pod.

 

 

 

 

Zatvoriť
Stomické pomôcky – vysvetlenie pojmov

Stomické pomôcky – vysvetlenie pojmov

Život po stomickej operácii je cesta plná výziev. Vaše telo sa môže meniť a nastáva mnoho nových situácií, s ktorými je potrebné sa vysporiadať – vhodným začiatkom je kľúčová terminológia z oblasti stomických pomôcok. Vysvetlenie pojmov
Zatvoriť

Stomické pomôcky – vysvetlenie pojmov

S cieľom porozumieť stomickej pomôcke a prediskutovať vaše potreby s ošetrujúcou sestrou sme pripravili slovník s najčastejšími výrazmi.

 

Podložka: Časť stomickej pomôcky, ktorá pripája pomôcku k pokožke a chráni pokožku počas nosenia pomôcky. Lepiaci materiál (adhezívum) musí zaistiť dokonalé spojenie s povrchom pokožky, aby nedochádzalo ku kontaktu výlučkov zo stómie s okolitou pokožkou.

Upínací systém: Slúži na pripojenie vrecka k podložke (dvojdielny systém) a umožňuje meniť vrecko bez potreby meniť podložku. Upínací systém môže byť mechanický (spája vrecko s podložkou spojením dvoch častí upínania, na podložke a na vrecku) alebo adhezívny (v rámci ktorého sa podložka a vrecko spolu zlepia).

 

Konvexné adhezívum: Špeciálne tvarovaná podložka s vydutím, ktoré generuje mierny tlak na okolie stómie. Je určená na podporu problematickej stómie (napríklad v prípade stómie v úrovni alebo pod úrovňou kože, ktorá potrebuje vysunutie).

 

Filter: Zo stómie sa občas uvoľňuje plyn. Filter zabudovaný do pomôcky má dezodoračný účinok, vďaka čomu nedochádza k tvorbe zápachu, z ktorého majú ľudia často obavy. Filter taktiež reguluje uvoľňovanie filtrovaného vzduchu, t. j. vrecko sa nenafúkne.

 

Jednosmerný ventil (antirefluxný): Urostomické vrecká majú jednosmerný ventil na zabránenie toku moču, čo bráni dráždeniu stómie a močovým infekciám.

Zatvoriť
Intímny život a tehotenstvo so stómiou

Intímny život a tehotenstvo so stómiou

Aj keď stómia môže ovplyvňovať spôsob, akým vnímate vlastné telo, nemusí mať žiadny vplyv na váš vzťah s partnerom ani tehotenstvo. Prečítajte si jednoduché a praktické rady o živote so stómiou. Intimita so stómiou
Zatvoriť

Intímny život a tehotenstvo so stómiou

Po absolvovaní stomickej operácie je prirodzené, že máte obavy o vzhľad svojho tela. Privyknutie si na fyzické zmeny môže nejaký čas trvať a vo výsledku si človek môže pripadať menej atraktívny. Aj keď môže ísť o výzvu, je potrebné, aby ste sa naučili akceptovať stav ako súčasť vlastného ja.

 

A čo intímny život? 

Intímny život a normálny láskyplný vzťah po operácii stómie je možné obnoviť. Ako a kedy – to závisí od charakteru operácie, ktorú ste podstúpili. V prípadoch, v ktorých došlo k odstráneniu rekta alebo močového mechúra, však môže dôjsť k impotencii alebo inému diskomfortu (týmto stavom môžu trpieť aj ženy).

 

Je dôležité rozprávať so svojím partnerom a prekonať rozpaky spôsobené operáciou. Taktiež je dôležité, aby ste sa porozprávali s ošetrujúcou sestrou, ktorá je zvyknutá riešiť problémy, ktoré zažívate, a dokáže rôznymi spôsobmi pomôcť. K dispozícii je aj niekoľko praktických tipov a trikov na prekonanie každodenných prekážok. Napríklad výber spodnej bielizne, ktorá prekrýva vrecko, alebo používanie mini vreciek v intímnych chvíľach.

 

Môžem mať deti?

Stoma and pregnancy

Jednoducho povedané – áno. Stómia nezabraňuje žene v počatí a v donosení dieťaťa až po normálny pôrod. Tým, ako vám bude rásť bruško, bude stómia nasledovať meniaci sa tvar bruška. V neskorších fázach tehotenstva budete na výmenu vrecka potrebovať zrkadlo. Pôrod obvykle prebieha normálnym spôsobom.

 

Nebojte sa o tom hovoriť 

Je to tak – nič nie je užitočnejšie než porozprávanie sa s niekým, kto skutočne rozumie tomu, čím si prechádzate. Miestna organizácia stomikov (ilco klub), združujúca pacientov je jedným z miest, na ktorých si môžete s inými stomikmi vymieňať užitočné tipy, inšpiráciu a osobnú podporu.

Zatvoriť
Zatvoriť

Bezplatné vzorky - bezplatné dodanie

Ďakujeme za objednanie vzoriek

Potvrdenie

Zobraziť plnú verziu