Úvod

Tu nájdete informácie o živote so stómiou, ako udržiavať pokožku v okolí stómie zdravú, ako aj užitočné online nástroje, ktoré zaručia, že používate správny produkt v prípade riešenia akýchkoľvek problémov.

Skúsenosti zo života so stómiou

Udržiavajte kožu v okolí stómie zdravú

Udržiavajte kožu v okolí stómie zdravú

Starostlivosť o stómiu a kožu v jej okolí zaručí optimálne fungovanie stomického vrecka. To vám dodá pocit bezpečia a sebavedomia v každej situácii. Ako udržať kožu a stómiu zdravú?
Zatvoriť

Udržiavajte kožu v okolí stómie zdravú

U väčšiny ľudí so stómiou sa z času na čas objaví podráždenie pokožky. Avšak podráždená pokožka nie je normálnym stavom kože. Aby bolo stomické vrecko pohodlné a nepociťovali ste obavy, je veľmi dôležité predchádzať podráždeniu pokožky a udržiavať kožu v okolí stómie zdravú.

 

Cyklus podráždenia

Pretekanie vedie ku kontaktu medzi výlučkami zo stómie a kožou, čo spôsobuje podráždenie. Problémom je, že ak je už koža podráždená, lepiaca časť vrecka nebude správne priliehať, čo vedie k ďalšiemu pretekaniu výlučkov. Tak môže dôjsť k začarovanému kruhu pretekania a podráždenia pokožky.


Šesť krokov k zdravej koži okolo stómie:

 1. Pred aplikáciou lepiacej časti vrecka sa uistite, že koža je čistá a úplne suchá.
 2. Upravte otvor na lepiacej časti, aby sedel presne na priemer stómie. Po operácii je normálne, že sa tvar vášho tela bude meniť. Je dôležité, aby ste neustále kontrolovali správnosť veľkosti šablóny a tvaru stómie. Kontrolu vykonajte umiestnením vystrihovacej šablóny na stómiu a uvidíte, či otvor správne sedí.
 3. Pravidelne kontrolujte veľkosť stómie, najmä ak máte pruh
 4. Jemným tlakom ruky zaistite úplný kontakt medzi lepiacou časťou a kožou
 5. Hneď, ako pocítite svrbenie alebo nepríjemné pocity, pomôcku vymeňte
 6. Uistite sa, že používate stomickú pomôcku a príslušenstvo, ktoré sú najvhodnejšie pre váš telový profil
Zatvoriť
Ako získať najvhodnejšiu pomôcku pre vaše telo?

Ako získať najvhodnejšiu pomôcku pre vaše telo?

Každé telo je iné a časom sa mení. Stomická operácia predstavuje veľkú zmenu, preto čítajte ďalej a dozviete sa, ako získať stomickú pomôcku, ktorá sa najviac hodí pre vaše telo. Ako nájsť správny produkt
Zatvoriť

Ako získať najvhodnejšiu pomôcku pre vaše telo?

Po mesiacoch a rokoch po operácii môžete na tele spozorovať isté zmeny. K týmto zmenám môžu patriť: 

 • Úbytok alebo prírastok na váhe pri rekonvalescencii z ochorenia, ktoré spôsobilo operáciu
 • Záhyb alebo zjazvenie kože v okolí stómie
 • Vznik pruhu spojený so stómiou

Pri vzniku týchto zmien je dôležité, aby ste sa uistili, že stomické vrecko aj naďalej správne sedí.

Tesný kontakt medzi vreckom a kožou je základom správnej stomickej starostlivosti. Ak sa napríklad oblasť v okolí stómie zmení z bežnej na vtiahnutú, znamená to, že je čas prejsť na konvexné vrecko. Možno bude potrebné použiť aj dodatočné príslušenstvo.


Dopasovanie vrecka a vhodnosť príslušenstva je dobré konzultovať so stomickou sestrou.

Zatvoriť
Riešenie problémov s vreckom, nafúknutie vrecka a zlepenie vrecka

Riešenie problémov s vreckom, nafúknutie vrecka a zlepenie vrecka

Nafúknutie a zlepenie sú nepríjemné záležitosti,ktoré sa pri používaní stomického vrecka môžu vyskytnúť. Ale existujú spôsoby, ako sa týmto javom vyhnúť. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o týchto problémoch a ako ich riešiť. Čítajte ďalej
Zatvoriť

Riešenie problémov s vreckom, nafúknutie vrecka a zlepenie vrecka

K nafúknutiu dochádza, keď sa v stomickom vrecku nahromadí plyn, ktorý vrecko nafúkne ako balón. Vrecká sú vybavené filtrami zo živočíšneho uhlia, ktoré dokážu narábať s vetrami ich dezodorizáciou a vypustením z vrecka. Ale ak kapacita filtra nedokáže spracovať vyprodukované plyny, alebo je filter vlhký alebo zablokovaný pevnými výlučkami zo stómie, môže dôjsť k nahromadeniu plynu.

Čo môžete urobiť na prevenciu pred nafukovaním?
Jedným zo základných spôsobov na prevenciu pred nafukovaním je minimalizovať množstvo plynov, ktoré produkuje váš tráviaci systém. Dôkladné prežutie potravy skutočne pomáha, ako aj odstránenie jedál a nápojov, o ktorých viete, že u vás produkujú plyny, z jedálnička. K týmto jedlám môžu patriť orechy, strukoviny, sýtené nápoje alebo šumivé víno.

Ak dôjde k nafúknutiu, môžete plyny z vrecka uvoľniť na toalete, ak používate výpustné vrecko, alebo použite dvojdielny systém. Výmena vrecka, keď je to potrebné, môže tiež pomôcť pri prevencii pred nafukovaním. Nakoniec môže byť užitočné vyskúšať iný typ stomického vrecka a filtra.

K zlepeniu dochádza, keď v stomickom vrecku dôjde k podtlaku a steny vrecka sa spoja dokopy. To zastaví prechod výlučkov do spodnej časti vrecka a môže zablokovať filter. Následne vzniká riziko, že vrecko bude odtlačené od brucha.

Čo môžete urobiť na prevenciu pred zlepením?
Nafúknutie vzduchu do vrecka pred jeho nasadením zabráni podtlaku. Okrem toho, kvapka oleja alebo lubrikantu vo vrecku pomôže pri prechode výstupu vreckom.

Zatvoriť
Podráždenie pokožky okolo stómie

Podráždenie pokožky okolo stómie

Podráždenie pokožky okolo stómie je obyčajne zapríčinené pretekaním výlučkov spod lepiacej časti stomického vrecka. Je to nepohodlné a môže narušiť správne fungovanie vášho vrecka. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo robiť v tomto prípade. Koža v okolí stómie
Zatvoriť

Podráždenie pokožky okolo stómie

Koža v okolí stómie by mala vyzerať podobne ako koža na zvyšnej časti tela. Ihneď po odstránení lepiacej časti môže byť koža slabo ružová, ale ak nezbledne, alebo ak je koža prasknutá alebo poškodená, môže byť podráždená.

Čo by som mal/a urobiť? 

 • Odstráňte lepiacu časť a skontrolujte jej zadnú stranu. Sú na nej stopy stolice alebo moču, ktoré mohli spôsobiť podráždenie?
 • Je koža v okolí stómie podráždená alebo poškodená, čo zodpovedá tomu, čo vidíte na lepiacej časti?
 • Ako dobre vrecko sedí okolo stómie? Je koža vystavená výlučkom zo stómie kvôli zlému dopasovaniu? Zhodnoťte priemer a tvar stómie a zistite, či má šablóna správnu veľkosť a tvar. Použite podkladové fólie z vrecka ako vodidlo a v prípade potreby upravte otvor v lepiacej časti, aby priemer a tvar presne sedel.
 • Aká je poloha otvoru stómie vo vzťahu k povrchu kože? Je nad povrchom kože, v rovnakej úrovni ako povrch kože alebo pod povrchom? Ak je stómia na rovnakej úrovni ako koža alebo pod jej úrovňou, alebo ak je umiestnená v hlbokom záhybe, budete potrebovať iný typ vrecka alebo príslušenstva pre váš telový profil. Vyskúšajte nástroj Coloplast BodyCheck na kontrolu tesnosti vrecka.
 • Je lepiaca časť narušená? Ak áno, bude potrebné vrecko vymeniť skôr. Skúste častejšie výmeny vrecka alebo zvážte lepiacu časť odolnú voči narušeniu, ak takú ešte nepoužívate.

Ak je podráždenie kože spôsobené iným faktorom, poraďte sa so stomickou sestrou alebo lekárom.


Zatvoriť

Expertom ste vy

Vaša inovácia Vaše skúsenosti hrajú významnú úlohu v tvorbe ešte lepších produktov Coloplast. S vašou pomocou môžeme naďalej vytvárať kvalitné riešenia, ktoré uľahčujú život. Čítajte ďalej a zapojte sa
Zatvoriť

Vaša inovácia

Získajte hodnotné rady priamo od iných ľudí so stómiou a podeľte sa o vlastné riešenia v našej inovatívnej online komunite. Zdieľajte vaše nápady pre nové produkty a zapojte sa do spoločnej tvorby stomických riešení pre budúcnosť!

Navštívte stránku www.innovationbyyou.com

Zatvoriť
Prihláste sa a staňte sa modelom

Prihláste sa a staňte sa modelom

Ste náš nový model? Prihláste sa dnes
Zatvoriť

Modely pre produkty Coloplast

V spoločnosti Coloplast sú ľudia pri návrhu a vývoji produktov prvoradí. Aj pri rozhovoroch o našich produktoch sa zameriavame na ľudí. Hľadáme nových modelov, ktorí používajú produkty Coloplast pre naše komerčné materiály. 

Ak sa chcete stať súčasťou našej používateľskej databázy modelov, vyplňte nižšie uvedený formulár.

Spoločnosť Coloplast môže udeliť súhlas tretej strane na používanie fotografií, napríklad v spojení s príbehmi o spoločnosti Coloplast v správach (v tlači alebo v televízii), v spojení s výskumnými projektmi, alebo štúdiami, ktoré sú publikované vo vedeckých žurnáloch a vykonávané farmaceutickými spoločnosťami. Môže dôjsť aj k iným situáciám.

Zatvoriť
CORE

CORE

Prihláste sa do panela používateľov a zdieľajte svoje skúsenosti Zapojte sa dnes
Zatvoriť

O paneli CORE

Prihláste sa do panela používateľov a zdieľajte svoje skúsenosti

Vaše skúsenosti môžu hrať významnú úlohu pri tvorbe ešte lepších produktov – kvalitných riešení, ktoré uľahčujú život, nie iba vám, ale aj mnohým iným osobám.

Prihláste sa do medzinárodného online panela ľudí s podobným zdravotným stavom, ako je ten váš. Zapájajte sa pravidelne do webových prieskumov na rôzne témy týkajúce sa vášho každodenného života a používania produktov. Vaše údaje budú anonymné a dôverné a používané iba na účely prieskumu trhu. 

Zapojte sa do panela používateľov CORE

Zatvoriť
Zatvoriť

Bezplatné vzorky - bezplatné dodanie

Ďakujeme za objednanie vzoriek

Potvrdenie

Zobraziť plnú verziu