Odporúčania

„Oceňujem aktivity na webe.“

„Oceňujem aktivity na webe.“

Prečítajte si odporúčanie.

„Ako expert na starostlivosť o rany veľmi oceňujem aktivity spoločnosti Coloplast na webe a časť týchto informácií použijeme v našom domácom vzdelávacom systéme. Pomoc pri výbere obväzu na základe problémov súvisiacich s ranou s prihliadnutím na fázy hojenia rany (koleso výberu rany) je účinný praktický nástroj. Webová stránka s dôkazmi nám dodáva informácie z vedeckého pozadia, ktoré potrebujeme pri výbere správneho produktu. Program spoločnosti Coloplast pre univerzity poskytuje štrukturované, aktuálne semináre prezentované vynikajúcimi odborníkmi v odbore starostlivosti o rany.“

Jan Forster, hlavný ošetrovateľ v centre Wound Competence Center v Brémach, Nemecku

Zatvoriť
„Oceňujeme vzdelávacie moduly.“

„Oceňujeme vzdelávacie moduly.“

Prečítajte si odporúčanie.

„Oceňujeme vzdelávacie moduly v programe S.A.F.E, ktoré vytvorila spoločnosť Coloplast v Kanade. Použili sme ich u našich zdravotných sestier s odbornou praxou a tiež sme ním doplnili naše vlastné domáce vzdelávacie programy. Témy, ktoré prezentoval MUDr. Sibbald a Laurie Goodman boli veľmi jasné a stručné. Webovú stránku spoločnosti Coloplast vždy odporúčame našim zamestnancom pre vlastné samostatné vzdelávanie. Vždy keď do našej spoločnosti prídu študujúce zdravotné sestry na prax, odporúčame im túto stránku a môžu tiež používať CD programu S.A.F.E, ktoré vlastníme. Ešte raz ďakujeme za vašu podporu v našich prebiehajúcich vzdelávacích potrebách.“

Theresa Henderson, RN, BScN, CWOCN, CETNc Prezidentka organizácie Partners In Community Nursing, Kanada

Zatvoriť

Zhodnotenie rany a správa

Hojenie rany je určené celkovým zdravotným stavom vášho pacienta, a preto je kompletné hodnotenie pacienta kritickým prvkom pri plánovaní a stanovovaní liečby. Viac o zhodnotení rany a správe

Správa o pacientovi

Pri hodnotení a vypracovaní správy o pacientovi dbajte na nasledovné: 

  • celková zdravotná anamnéza, ako je cukrovka, vaskulárne choroby, narušený imunitný systém, poruchy väziva a alergie,
  • lieky,
  • charakter výživy,
  • životný štýl, napríklad fajčenie alebo pitie alkoholu alebo narušená mobilita,
  • psychologické problémy, 
  • kvalita života. 

 

Zhodnotenie rany

Diagnóza základnej príčiny vzniku rany je základnou časťou hodnotenia rany a ranu môžete liečiť iba po stanovení jej príčiny. Potrebné je tiež zhodnotiť spodinu rany a okolitú kožu. Po týchto hodnoteniach dokážete zvoliť najvhodnejší obväz. 

 

Správa o rane

Pri hodnotení a vypracovaní správy o rane dbajte na nasledovné:

  • miesto rany, jej veľkosť a typ,
  • vlastnosti spodiny rany, ako je nekrotické tkanivo, granulačné tkanivo a infekcia,
  • zápach a exsudát (žiadny, slabý, mierny, silný),
  • stav okolitej kože (normálna, edematózna, biela, lesklá, teplá, červená, suchá, šupinatá, tenká),
  • klinické príznaky infekcie rany (oneskorené hojenie, zápach, abnormálne granulačné tkanivo, zvýšená bolesť rany a/alebo zvýšenie exsudátov),
  • bolesť rany (miesto bolesti, trvanie bolesti, intenzita bolesti, nociceptívna alebo neuropatická). 

Spoločnosť Coloplast ponúka v mnohých krajinách školenie na hodnotenie rán a ich manažment pre zdravotníckych odborníkov.

Zatvoriť

Typy rán

Vredy na nohách

Štyri z desiatich chronických rán patria k venóznym vredom na nohách. Viac o typoch vredov na nohách a ich možnostiach liečby.

Referencie

1. Fogh a kol. Wound Repair and Regeneration 2012;20: 815-821

2. Gottrup a kol. Wound  Repair and Regeneration 2008;6:615-25

3. Palao I Domenech a kol. Journal of Wound Care 2008;17(8):342-48

Tri najčastejšie typy vredov na nohách sú:

  • venózne vredy na nohách (70%),
  • arteriálne vredy na nohách (10%), 
  • zmiešané venózne a arteriálne vredy na nohách (10-15%). 


Venózne vredy na nohách

Venózne vredy na nohách sú spôsobené buď dysfunkciou venóznej chlopne alebo nedostatočnou funkciou lýtkového svalu. V oboch prípadoch nie je krv dostatočne pumpovaná späť do srdca. To vedie k vyššiemu venóznemu tlaku, čo môže spôsobovať edém. A zvýšená hladina tekutín medzi bunkami môže spôsobiť odumretie buniek, a tak viesť k vredom. Preto je kompresná terapia základnou súčasťou liečby venóznych vredov na nohách.

Venózne vredy na nohách sa často nachádzajú v lýtkovej oblasti nohy a sú charakterizované:

  • nepravidelných tvarom,
  • hnedou pigmentáciou kože v okolí rany (často v spojení s ekzémom),
  • normálnym tepom na chodidle.

Venózne vredy na nohe sú často bolestivé, najmä počas dňa. Zdvihnutie nohy môže pomôcť pri úľave bolesti.

vred na nohách

 

Arteriálne vredy na nohách

Arteriálne vredy na nohách sú spôsobené nedostatočnou dodávkou krvi do nohy alebo chodidla spôsobenou artériosklerózou. Tento stav znižuje dodávku kyslíka a živín do buniek a tak vedie k odumieraniu tkaniva, či dokonca k vredom.
Pacienti s arteriálnymi vredmi by nemali byť liečení kompresnou terapiou a často potrebujú vaskulárny chirurgický zákrok.

Arteriálne vredy sa často nachádzajú v lýtkovej oblasti nohy a na chodidle a sú charakterizované:

  • pomerne pravidelným tvarom,
  • atrofickou, bledou kožou v okolí rany,
  • slabým tepom na chodidle nohy. 

Arteriálne vredy môžu byť veľmi bolestivé, najmä v pokoji.


Zmiešané venózne a arteriálne vredy na nohách 

Zmiešané venózne a arteriálne vredy na nohách sú vredy spôsobené venóznym a arteriálnym ochorením. Väčšina pacientov s diagnózou zmiešaných venóznych vredov má vredy venózneho pôvodu a časom sa u nich vytvorí arteriálna nedostatočnosť.


Potrebná liečba

Venózne vredy na nohách sa normálne liečia gradovanou kompresnou terapiou. Avšak nie všetci pacienti znášajú celkovú kompresiu. Vredy so zmiešanou etiológiou vyžadujú zníženú úroveň kompresie. Arteriálne vredy na nohách by sa nemali liečiť kompresnou terapiou.

Obväzy na vredy na nohách by mali poskytovaťvynikajúcu absorpciu a manažment exsudátu, čo umožní absorbovať a udržiavaťexsudát pod kompresným obväzom. K vhodným obväzom patria Biatain Silicone, Biatain nelepivý a Biatain Super.

Obväz s obsahom striebra, ako je Biatain Ag alebo Biatain Silicone Ag môže pomôcť pri prevencii alebo liečbe infekcie rany.
Ak je rana bolestivá, penový obväz na vlhké hojenie rán s obsahom ibuprofenu, ako je Biatain Ibu je vhodnou voľbou. Použitie Biatain Ibu na vredy na nohách je podporené aj niekoľkými randomizovanými kontrolovanými štúdiami (1-3).

Zatvoriť

Vredy na diabetickej nohe

Infekcia vredu na diabetickej nohe zvyšuje riziko amputácie 155-krát (1). Viac o príčinách a dostupných možnostiach liečby.

Referencie

1. Lavery a kol. Diabetes Care 2006;29(6):1288–93 2

U najviac 15% diabetikov sa pravdepodobne vyskytne vred na nohe v určitej fáze ich života. Diabetické vredy majú významný negatívny dopad na život pacienta a sú vysoko náchylné na infekciu, ktorá príliš často vedie k amputácii. Preto je kontrola infekcie najdôležitejším prvkom pri manažmente vredu na diabetickej nohe. 

Úspešná kontrola vredu na diabetickej nohe si vyžaduje úplné pochopenie vlastností rany: príčiny, progresie, rizík a liečby.

Hlavnými príčinami vredov na diabetickej nohe sú: 

  • Neuropatia
  • Slabé krvné zásobovanie (ischémia)

Neuropatia

neuropatický vred na nohe

Neuropatia je najčastejší stav diabetickej nohy spôsobený poškodenými nervami na dolných končatinách. Tento stav je permanentný a môže viesť k strate citu, čo zvyšuje riziko náhodných zranení a bolestivých nôh. Liečba zahŕňa zvýšenú pozornosť, osobnú starostlivosť o nohu a špeciálnu obuv. 

 


Slabé krvné zásobovanie (ischémia)

Ischemické vredy na nohe

Veľmi závažný stav, ischémia, je hlavným dôvodom na amputáciu. Ischémia je spôsobená narušenou cirkuláciou vzniknutou buď artériosklerózou alebo oklúziou tkaniva. Narušená cirkulácia znižuje tep, noha je studená a modrá, a to vedie k odumretiu tkaniva a možnému vzniku vredu. Váš pacient môže potrebovať vaskulárny chirurgický zákrok. 

 

Infekcia

Infikovaný vred na nohe

Cukrovka môže narušiť schopnosť organizmu bojovať s infekciou. Nohy sú nielen viac náchylné na infekciu, ale ak sa infekcia vyskytne, je náročnejšie sa jej zbaviť. Preto je rozhodujúce pacienta pravidelne sledovať,a tak predísť infekcii, alebo rýchlo reagovať na existujúcu infekciu.

 

Potrebná liečba


Stiahnite si naše tipy na prevenciu, hodnotenie a liečbu vredov na diabetickej nohe:

Vredy na diabetickej nohe – prevencia a liečba: Rýchla príručka Coloplast (pdf).

Zatvoriť

Preležaniny

Preležaniny, ktoré dvojnásobne zvyšujú úmrtnosť (1), si vyžadujú včasnú a efektívnu liečbu. Viac o hodnotení a liečbe preležanín.

Referencie

1. Brem and Lyder. The American Journal of Surgery 2004;188:9S–17S

2.  NPUAP-EPUAP Pressure Ulcer Prevention, Rýchla referenčná príručka, 2010 (pdf)

3.  NPUAP-EPUAP Pressure Ulcer Treatment, Rýchla referenčná príručka, 2009 (pdf)

4. Gottrup a kol. Wound  Repair and Regeneration 2008;6:615-25

5. Palao I Domenech a kol. Journal of Wound Care 2008;17(8):342-48

6. Fogh a kol. Wound Repair and Regeneration 2012;20: 815-821

Preležanina (dekubitus) je lokálne zranenie kože a/alebo základného tkaniva, obyčajne nad kostným výčnelkom. Tento typ vredu je výsledkom tlaku, alebo tlaku v kombinácii so štiepením (2). Tlak bráni správnej cirkulácii krvi a spôsobuje odumieranie buniek, nekrózu tkaniva a vznik vredov. Rizikovou skupinou ľudí sú najmä ľudia na invalidnom vozíku alebo ľudia pripútaní na lôžko (napríklad po operácii alebo zranení).

 

Hlavná príčina morbidity

Preležaniny sú hlavnou príčinou morbidity a úmrtnosti, najmä u ľudí s narušeným citom, dlhodobou imobilitou, alebo u ľudí v pokročilom veku. Najčastejším miestom preležanín sú miesta nad kostnými výčnelkami, ako sú lakte, päty, boky, členky, ramená, chrbát a zadná časť hlavy.

 

Klasifikácia

Preležaniny sa klasifikujú podľa stupňa pozorovaného zničeného tkaniva. V roku 2009 sa poradný panel EPUAP-NPUAP dohodol na štyroch úrovniach zranenia (3):

 

Kategória/I. štádium: neblednúce sčervenanie neporušenej kože

Preležanina Kategória/I. štádium: neblednúce sčervenanie neporušenej kože

Zadok, I. štádium, autorské práva NPUAP & použité s povolením.

Neporušená koža s neblednúcim erytémom v lokalizovanej oblasti, obyčajne nad kostným výčnelkom. Zmena sfarbenia kože, zvýšenie teploty, edém, stvrdnutie alebo bolesť môžu byť tiež prítomné. Tmavo sfarbená koža nemusí mať pozorovateľné blednutie.


Kategória/II. štádium: čiastočná strata hrúbky kože alebo pľuzgier

Preležanina Kategória/II. štádium: čiastočná strata hrúbky kože alebo pľuzgier

Zadok, II. štádium, autorské práva NPUAP & použité s povolením.
Čiastočná strata hrúbky dermy, ktorá sa ukazuje ako plytký otvorený vred s červeno-ružovou spodinou rany, bez chrasty. Môže sa tiež ukazovať ako neporušený alebo otvorený/prasknutý pľuzgier naplnený sérom alebo sérom a krvou.

 

Kategória/III. štádium: Úplná strata hrúbky kože (viditeľný tuk)

Preležanina Kategória/III. štádium: Úplná strata hrúbky kože (viditeľný tuk)

Ischium, III. štádium, autorské práva NPUAP & použité s povolením.

Úplná strata hrúbky tkaniva. Podkožný tuk môže byť viditeľný, ale kosť, šľachy alebo svaly nie sú odhalené. Môže sa objaviť aj chrasta. Môže zahŕňať podmínovanie a tunelovanie.

 

Kategória/IV. štádium: Úplná strata hrúbky tkaniva (sval/kosť viditeľná)

Preležanina Kategória/IV. štádium: Úplná strata hrúbky tkaniva (sval/kosť viditeľná) 

Sedacia kosť, IV. štádium, autorské práva NPUAP & použité s povolením.

Úplná strata hrúbky tkaniva s odhalenou kosťou, šľachou alebo svalom. Môže sa objaviť aj chrasta alebo príškvar. Často môže zahŕňať podmínovanie a tunelovanie.


Potrebná liečba (2,3)

  • Tlak musí byť vhodnými opatreniami uvoľnený alebo odstránený.
  • Starostlivosť o rany musí byť optimalizovaná pomocou:
  1. čistenia nekrotického tkaniva,
  2. vhodného čistenia rany a okolitej kože,
  3. použitia vhodných obväzov na vlhké hojenie rán.

Vhodné obväzy na preležaniny sú penové alebo alginátové obväzy s vynikajúcou absorpciou a manažmentom exsudátov, ako je Biatain Silicone alebo penový obväz Biatain samolepiaci, alebo obväz Biatain Alginate. Obväz s obsahom striebra, ako je Biatain Ag alebo Biatain Alginate Ag môže pomôcť pri prevencii alebo liečbe infekcie rany.

Ak je rana bolestivá, vhodnou voľbou je penový obväz na vlhké hojenie rán s obsahom ibuprofenu, ako je Biatain Ibu. Použitie Biatain Ibu je podporené aj niekoľkými randomizovanými kontrolovanými štúdiami. (4-6)

 

Stiahnite si naše tipy na prevenciu, hodnotenie a liečbu preležanín:

Preležaniny – prevencia a liečba: Rýchla príručka Coloplast (pdf)

Zatvoriť

Akútne rany

Akútne rany sa musia liečiť rýchlo, aby sa zastavilo krvácanie a ochránilo tkanivo. Viac o kontrole akútnych rán pre podporu rýchlejšieho hojenia sa dočítate ďalej.

Referencie

1. Enoch a Price 2004. (http://www.worldwidewounds.com/2004/august/Enoch/Pathophysiology-Of-Healing.html)

2.Winter. Nature  1962;193:293

3. Winter. Journal of Tissue Viability 2006;16(2):20-23

Akútna rana je zranenie, ktoré spôsobuje pretrhnutie kože a niekedy tkaniva. Akútne rany sú klasifikované do dvoch základných typov:

  • Akútne traumatické rany, ako sú abrázie, lacerácie, penetrácie alebo pohryzenie a popáleniny.
  • Akútne chirurgické rany, ktoré sú výsledkom chirurgického rezu.

akútna rana

 

Akútne rany – známky a príznaky

  • Rez alebo pretrhnutie kože.
  • Krvácanie, opuch, bolesť a/alebo problém s pohybom postihnutej oblasti.
  • V rane sa môže nachádzať špina alebo cudzie predmety.
  • Exsudát je obyčajne číryPotrebná liečbaRozsiahle alebo hlboké akútne rany s silným krvácaním si vyžadujú akútnu lekársku starostlivosť na zastavenie krvácania a kontrolu poškodenia vitálnych orgánov alebo tkaniva. 

 

Potrebná liečba

Cudzie predmety majú byť z rany odstránené a nekrotické tkanivo vyčistené, pretože môže slúžiť ako základ infekcie a oddialiť hojenie rany. Môže byť užitočné vyčistenie rany čistou vodou alebo dezinfekčným prostriedkom.

Tvorba exsudátu je súčasťou prirodzeného procesu hojenia rany (1), ale exsudát je potrebné patrične kontrolovať. Tvorba exsudátov je počas zápalového štádia hojenia rany často vysoká a unikanie exsudátov pod obväzom môže poškodiť okolitú kožu. Exsudát rany musí byť absorbovaný a kontrolovaný obväzom s vlastnosťami pre vlhké hojenie rán. Tak obväz podporuje proces hojenia a znižuje tvorbu jaziev. (2-3)

Pri patričnej starostlivosti sa menšie akútne rany za normálnych okolností uzatvoria v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov v závislosti od veľkosti, hĺbky a pozície rany.

Vhodné obväzy pre akútne rany sú obväzy s vynikajúcou absorpciou a manažmentom exsudátov, ktoré podporujú prostredie na vlhké hojenie rán. K takýmto obväzom patria Biatain Silicone, Biatain samolepiaci, alebo Comfeel. Ak je rana bolestivá, môže sa použiť Biatain Ibu. V prípade prítomnosti infekcie sú vhodnými voľbami Biatain Silicone Ag a Biatain Ag.

 

Prečo sa niektoré akútne rany stanú chronickými?

Ak pacient trpí ochorením, ktoré ovplyvňuje systém cirkulácie a/alebo imunitnú reakciu, normálne procesy hojenia rany môžu byť narušené a rana sa môže stať chronickou. Chronické rany sú často definované základným ochorením, ktoré zabraňuje hojeniu rany, ako sú venózne vredy na nohe, arteriálne vredy na nohe, vredy na diabetickej nohe alebo preležaniny.

Zatvoriť

Stav rany a kože

Nekróza

Ak rana obsahuje odumreté (nekrotické) tkanivo, je to znakom nie normálneho hojenia rany. Viac o čistení nekrotického tkaniva.

Nekrotické tkanivo je často čierne alebo žlté. Môže byť mäkké alebo môže mať formu chrasty (príškvaru). Nekrotické tkanivo môže obsahovať baktérie, ak sa baktéria rozmnoží, rana bude infikovaná.

Nekróza

 

Odstránenie nekrotického tkaniva (čistenie)

Pre podporu hojenia rany musí byť nekrotické tkanivo odstránené. Odstránenie môže byť chirurgické, mechanické, enzymatické (ako je liečba larvami), alebo sa môže dosiahnuť podporou schopnosti organizmu samostatne odstrániť nekrotické tkanivo (autolytické čistenie rany). 


Voľba obväzu

Proces autolytického čistenia rany je optimálny, ak je rana vlhká. Spoločnosť Coloplast poskytuje radu obväzov, ktoré podporujú vlhké hojenie rán. Pre optimálnu rovnováhu vlhkosti rany je k dispozícii hydrokoloidný obväz Comfeel a penový obväz Biatain s unikátnymi vlastnosťami, ktoré podporujú prirodzený proces autolytického čistenia rany.


Purilongél je ideálny pre jemné a efektívne autolytické čistenie tkaniva v suchých aj vlhkých nekrotických ranách, keď sa používa v kombinácii so sekundárnym obväzom ako Comfeel alebo Biatain.

Zatvoriť

Koža v okolí rany

Koža v okolí vredu je veľmi citlivá. Tento stav môže byť spojený s vekom, chorobnými procesmi alebo vystavením pokožky pôsobeniu exsudátov z rany alebo lepiacich obväzov. Viac o koži v okolí rany.

Macerácia 

Exsudát unikajúci z vredov môže spôsobiť maceráciu, zmäkčenie alebo stratu pevnosti a rozpad pokožky, jej príčinou je pretrvávajúci kontakt s nadmernou vlhkosťou. Macerácia môže viesť k rozpadu pokožky, v dôsledku čoho bude vred narastať alebo sa budú vytvárať druhotné vredy. Macerované tkanivo je bielej farby.

macerovaná koža


Erytém

Erytém je abnormálne začervenanie pokožky spôsobené dilatáciou krvných teliesok. Začervenanie pokožky v okolí rany môže byť príznakom zápalu alebo infekcie rany. 


Krehká koža

Ako človek starne, textúra jeho pokožky sa mení a pokožka sa stáva tenšou a slabšou so zníženou ochrannou schopnosťou. Ak je rana obklopená krehkou kožou, je pravdepodobnejšie, že obväzy spôsobia podráždenie pokožky. Kým sa rozhodnete, či použijete lepiaci alebo nelepiaci obväz, je nevyhnutné dôkladne vyšetriť stav pokožky.

Krehká koža


Voľba obväzu

Sortiment obväzov Biatain zahŕňa obväzy s vynikajúcou absorpčnou schopnosťou a manažmentom exsudátu pre všetky druhy kožných ochorení.

Ak je rana obklopená krehkou kožou, vynikajúcou alternatívou je obväz so silikónovým lepidlom ako napríklad Biatain Silicone, keďže tento výrobok je vhodný na použitie na krehkej i zdravej pokožke.

Normálna zdravá pokožka má hladkú a odolnú štruktúru. S náležitou liečbou rany a s použitím obväzov s vynikajúcou absorpčnou schopnosťou a manažmentom exsudátu môže byť pokožka v okolí rany úplne zdravá a vhodná na použitie lepiacich obväzov ako napríklad Biatain samolepiaci alebo Biatain Super, samolepiaci.


Ak je pokožka mimoriadne krehká, zvažujte, či by nebolo vhodné použiť nelepivý obväz ako napr. Biatain nelepivý alebo Biatain Alginate.

Zatvoriť

Exsudát rany

Či už je rana slabo, mierne alebo silno exsudujúca, vynikajúca absorpcia a kontrola exsudátu je základom pre optimálne hojenie. Viac o exsudáte rany.

Referencie

1. White RJ a Cutting KF. British Journal of Nursing 2003;12(20):1186-1201

2. Adderly UJ. Wound Care, March 2010:15-20

3. Colwell JC a kol. Wound Ostomy Continence Nursing 2011;38(5):541-53

4. Enoch B and Harding K. Wounds: A Compendium of Clinical Research and Practice 2003;15(7):213-29

5. Andersen a kol. Ostomy/Wound Management 2002;(48)8:34-41

6. Thomas a kol. http://www.dressings.org/TechnicalPublications/PDF/Coloplast-Dressings-Testing-2003-2004.pdf

7. White R a Cutting KF. http://www.worldwidewounds.com/2006/september/White/Modern-Exudate-Mgt.html

8. Romanelli a kol. Exudate management made easy. Wounds International 2010;1(2).

V zápalovom štádiu hojenia rany je tvorba exsudátov obyčajne vysoká. Proces hojenia u nehojacich sa alebo chronických rán sa často zastaví v zápalovom štádiu a rany môžu produkovať veľké množstvá exsudátu. Zvýšená tvorba exsudátu môže byť príznakom infekcie a zväčšeného edému.

Exsudát rany je tekutina zložená z plazmy, krviniek a krvných doštičiek. Väčšina exsudátu rany sa filtruje z krvi a/alebo lymfatického systému do oblasti rany, ale červené krvinky a krvné doštičky pretekajú zo zranených kapilár. Zloženie a viskozita sa líši, od riedkej a čírej plazmatickej tekutiny až po hustý žltý výtok obsahujúci vysokú koncentráciu bielych krviniek a baktérie.


Kontrolovanie exsudátu

Ak exsudát rany nie je správne kontrolovaný, môže unikať z obväzu a tak vystaviť kožu v okolí rany exsudátu (1). To spôsobuje nadmerne hydratovanú maceráciu kože a v konečnom dôsledku môže oddialiť hojenie (2,3).

Macerácia je zmäkčenie alebo strata pevnosti a rozpad pokožky, ktorej príčinou je pretrvávajúci kontakt s nadmernou vlhkosťou. Macerované tkanivo je biele a macerácia môže spôsobiť rast vredu alebo vytvoriť satelitné vredy.


Macerovaná koža (2,3)

  • spomaľuje hojenie
  • zvyšuje riziko infekcie
  • zvyšuje riziko frikcie
  • môže spôsobiť zväčšenie rany

macerovaná koža


Preto je veľmi dôležité, aby boli nadmerné exsudáty z rany odstránené absorpčným obväzom. (4)

Kontrola exsudátu, odstránenie nezdravého tkaniva čistením rany a manažment bakteriálneho zaťaženia sú súčasťou dobrej starostlivosti o spodinu rany. Optimálny obväz udržuje ranu vlhkú a absorbuje exsudát, zachytáva ho vo vnútri, aby sa predišlo macerácii.


Obväzy pre exsudujúce rany

Odporúčame radu obväzov Biatain, ktoré poskytujú vynikajúcu absorpciu – rýchlejšie hojenie (5,6) slabo až silno exsudujúcich rán. Obväzy Biatain účinne absorbujú a zadržiavajú exsudáty rany a tak zaručujú  rovnováhu vlhkosti, ktorá je optimálna pre hojenie exsudujúcich rán. (7,8)

Zatvoriť

Infekcia rany

Všetky rany obsahujú baktérie, aj rany, ktoré sa hoja normálne. Ak však počet baktérii narastie, môže sa rana infikovať. Viac o liečbe infikovaných rán.

Referencie

1. Jørgensen a kol. International Wound Journal 2005;2(1):64-73

2. Münter a kol. Journal of Wound Care 2006;15(5):199-206

3. Reitzel & Marburger. EWMA 2009

4. Ip a kol. Antimicrobial activities of silver dressings: an in vitro comparison. Journal of Medical Microbiology 2006;(55):59-63.

5. Basterzi a kol. In-vitro comparison of antimicrobial efficacy of various wound dressings. Wounds 2010; júl.

6. Informácie v súbore (nezávislé laboratórne testy vykonané laboratóriami Wickham Laboratories).

7. Thomas a kol. www.dressings.org/TechnicalPublications/PDF/ Coloplast-Dressings-Testing-2003-2004.pdf

Rany, ktoré sa nehoja normálne, môžu byť postihnuté bakteriálnou nerovnováhou, ktorej výsledkom je lokálna infekcia rany.

K pravdepodobným znakom infekcie rany patrí jeden alebo viac z nasledujúcich znakov:

  • spomalené alebo zastavené hojenie,
  • zápach,
  • zvýšenie množstva exsudátov rany,
  • neprítomné/abnormálne/sfarbené granulačné tkanivo,
  • zosilnená bolesť v mieste rany,

infikovaná rana

 

Iné príznaky

Ďalšie klinické príznaky sa môžu objaviť, ak sa infekcia rozšíri do zdravého tkaniva v okolí rany. V závislosti od typu baktérie môže mať exsudát rany skôr hnisavý charakter a koža v okolí rany môže byť citlivá, červená a bolestivá. Pacient môže tiež trpieť horúčkou.

Nezabudnite, že vredy na diabetickej nohe sa nie vždy prejavujú klasickými znakmi lokálnej infekcie.

 

Obväzy na infikované rany a rany s rizikom infekcie

Ak sa rana hojí normálne, ideálnym obväzom je penový obväz s vynikajúcou absorpciou, ako je Biatain alebo Biatain Silicone. Ak je rana infikovaná alebo existuje riziko infekcie rany, odporúčame obväzy s obsahom striebra, ako Biatain Ag, Biatain Silicone Ag alebo Biatain Alginate Ag. Tieto produkty poskytujú vynikajúcu absorpciu pre rýchlejšie hojenie infikovaných rán (1-7). Ak sa infekcia rozširuje za hranice rany, obväz s obsahom striebra sa musí použiť v kombinácii so systematickou antibiotickou liečbou podľa uváženia lekára. 

Zatvoriť

Bolesť z rany

Štúdie ukazujú, že viac ako 80% pacientov s chronickými ranami trpí tiež neutíchajúcou bolesťou a polovica z nich klasifikuje túto bolesť ako miernu až silnú. (1-6) Možnosti manažmentu bolesti z rany a lokálnej bolesti

Referencie

1. Gottrup a kol. Wound Repair and Regeneration 2008;16:616-26

2. Fogh a kol. Wound Repair and Regeneration 2012;20:815-21

3. Palao I Domenech a kol. Journal of Wound Care 2008;17(8):342-48

4. Woo a kol. International Wound Journal 2008;5(2):205-215

5. Pieper a kol. Ostomy Wound Management 1998;44:54–58&60–67

6. Nemeth a kol. Ostomy Wound Management 2004;50:34–36

Mnoho pacientov tvrdí, že bolesť je najhorším aspektom rany. Pretrvávajúca alebo chronická bolesť z rany nielenže ovplyvňuje kvalitu života pacientov, ale môže predstavovať aj veľkú prekážku v procese hojenia rany. Dôsledky bolestivých rán sú často podceňované a nedostatočne liečené. 
Samotná bolesť z rany môže byť spôsobená poškodením tkaniva (nociceptívna) alebo nervovým poškodením (neuropatická).

Nociceptívna bolesť: stimul závislý a obyčajne spôsobený poškodením tkaniva. Bolesť je popisovaná ako hryzavá, boľavá, pulzujúca a citlivá. 

Neuropatická bolesť: prichádza spontánne ako výsledok zranenia nervového tkaniva. Bolesť je najčastejšie popisovaná ako pálivá, štípajúca, vystreľujúca alebo bodavá. 


Manažment bolesti z rany 

Najprv liečte možné príčiny bolesti, ako je infekcia rany (napr. obväzom s obsahom striebra) a nekontrolovaný edém.

Manažment lokálnej bolesti je dôležitý prvý krok pri neutíchajúcej bolesti z rany a pri bolestivých procedúrach, ako je výmena obväzu alebo čistenie rany.

Mali by ste tiež zvážiť systematickú liečbu, ak sa bolesť nezmierni pomocou manažmentu lokálnej bolesti.

bolestivá rana

 

Biatain Ibu – vynikajúca absorpcia pre bolestivé rany.

Biatain Ibu je prvý a jediný obväz, ktorý spája vlhké hojenie rán s lokálnym uvoľňovaním ibuprofenu (1,2). Biatain Ibu je indikovaný na exsudujúce rany na poskytnutie vlhkého hojenia rán. Okrem toho môže Biatain Ibu zmierniť bolesť z rany spôsobenú poškodením tkaniva (nociceptívna bolesť). Bezpečnosť a použitie Biatainu Ibu bola dokázaná doteraz najrozsiahlejšími randomizovanými, komparatívnymi klinickými štúdiami vykonanými pre obväzy na rany (1-3).

Zatvoriť

Prípadové štúdie

Liečba venózneho vredu na nohe

Liečba venózneho vredu na nohe

Pozrite si, ako používanie nelepivého penového obväzu Biatain® nelepivý viedlo k 95% zmenšeniu oblasti vredu po štvortýždňovej liečbe venózneho vredu na nohe. Čítajte ďalej.

Pacient

Pacientka – 85-ročná žena trpela venóznym vredom v dolnej laterálnej časti ľavej nohy. Koža na jej nohe bola krehká. Vred pred zaradením pretrvával päť mesiacov.


Predchádzajúca liečba

Pred zaradením bol vred liečený alginátovým obväzom a kompresnou liečbou po dobu desiatich týždňov. Hojenie vredu bolo spomalené v porovnaní s normálnym očakávaným časom hojenia.


Použitý bol Biatain nelepivý

 Keď pacientka začala liečbu pomocou nelepivého obväzu Biatain, plocha vredu bola 4,9 cm2. Vred obsahoval 20% fibrinózneho tkaniva a 80% zdravého granulačného tkaniva. Počas štvortýždňového liečebného obdobia boli použité dlhé kompresné obväzy.

Obrázok zobrazuje vred pri zaradení po jeho vyčistení:
Vred pri zaradení po jeho vyčistení.

Oblasť vredu sa zmenšila o 73% po dvoch týždňoch liečby s nelepivým obväzom Biatain:
Oblasť vredu sa zmenšila o 73% po dvoch týždňoch liečby.

Oblasť vredu sa zmenšila o 95% po 4 týždňoch liečby nelepivým obväzom Biatain:
Po štyroch týždňoch liečby sa oblasť vredu sa zmenšila o 95%.

 

Záver

Počas štvortýždňového liečebného obdobia:

  • Biatain nelepivý ukázal výnimočné zmenšenie veľkosti vredu.
  • Nelepivý obväz Biatain nespôsobil žiadne pretekanie alebo macerácie, ani pri kompresnej liečbe.
  • Biatain nelepivý minimalizoval známky preležanín.
  • Nelepivý obväz Biatain bol pohodlný a jednoducho používateľný.

 

Stiahnite si celý popis prípadu (PDF).

Zatvoriť
Liečba infikovaného vredu na diabetickej nohe

Liečba infikovaného vredu na diabetickej nohe

Pozrite si ako liečba vážne infikovaného vredu penovým nelepivým obväzom Biatain® Ag a Biatainom Alginate® Ag zabránila amputácii chodidla. Čítajte ďalej.

Pacient

Táto pacientka trpela zlyhaním srdca, koronárnym srdcovým ochorením, arteriálnou hypertenziou a venóznou nedostatočnosťou v oboch dolných končatinách, ako aj Alzheimerovou chorobou.

 

Hlboký vred na nohe

Po dobu štyroch mesiacov mala veľmi hlboký vred na diabetickej nohe na svojej pravej nohe s erytémom, edémom, krepitáciou a zvýšenou teplotou okolitého tkaniva. Pacientka bola odporučená na oddelenie nežiaducich &udalostí a po vyšetrení oddelením vaskulárnej chirurgie bola jej rodina informovaná, že okamžitá liečba bude zahŕňať suprakondylárnu amputáciu, keďže pacientka trpí diabetickou nohou 4-5 stupňa podľa Wagnerovej stupnice.
 

Použitý bol Biatain Ag

Rodina nesúhlasila s touto liečbou a pacientka sa vrátila domov na ďalšie sledovanie rodinným lekárom a ambulantnú starostlivosť a s používaním obväzu v domácej starostlivosti. Biatain Alginate Ag a Biatain Ag boli použité v kombinácii s čistením rany a perorálnymi antibiotikami.

Obrázok ukazuje vred pri zaradení:
Vred pri zaradení.

Tento obrázok zobrazuje vred po päťtýždňovej liečbe najprv Biatainom Alginate Ag a neskôr nelepivým obväzom Biatainom Ag :
Vred po 5 týždňovej liečbe najprv pomocou seasorb Ag a potom Biatainom Ag.

Tu vidíme vred po štvormesačnej liečbe:
Vred po 4 mesačnej liečbe.

Vred sa uzavrel po 10 mesačnej liečbe:
Uzatvorený vred po 10 mesačnej liečbe.

 

Záver

Stanoveným cieľom bolo predísť amputácii nohy, zabezpečiť blaho a pohodlie pacientky a rodiny. Použitá metóda začala prinášať pozitívne výsledky už po siedmich dňoch od začiatku liečby s viditeľnými zmenami vo vývoji rany. Rana sa uzavrela desať mesiacov po začatí liečby.

Stiahnite si celý popis prípadu (PDF)

Tipy na prevenciu, zhodnotenie a liečbu vredov na diabetickej nohe sú k dispozícii na: Vredy na diabetickej nohe – prevencia a liečba: Rýchla príručka Coloplast.

Zatvoriť
Liečba preležaniny v krížovej oblasti v III. štádiu

Liečba preležaniny v krížovej oblasti v III. štádiu

Pozrite si, ako mesačná liečba Biatainom® Ag silno exsudujúcej preležaniny v krížovej oblasti účinne eliminovala známky lokálnej infekcie. Čítajte ďalej.

Pacient

Pacientka bola 88-ročná žena so silno exsudujúcou preležaninou v krížovej oblasti v III. štádiu. Vred pretrvával dva mesiace a bol v predchádzajúcom období liečený štandardnými produktmi na vlhké hojenie rán.
 

Vred

Vred mal niekoľko známok lokálnej infekcie, výrazný zápach a bol silno exsudujúci. V hornej časti vredu dochádzalo k miernemu podmínovaniu a v spodine rany sa nachádzalo približne 50% nezdravého nekrotického tkaniva.

Prvý obrázok ukazuje infikovanú, silno exsudujúcu preležaninu pred zahájením liečby Biatainom Ag:

Vred na začiatku liečby.

Použitý bol Biatain Ag samolepiaci

Zápach bol eliminovaný už po jednom týždni liečby:

Vred po jednom týždni liečby.

Tento obrázok ukazuje, že spodina rany je čistá a hojenie postupuje po štyroch týždňoch liečby:

Vred po štyroch týždňoch liečby.


Záver

Počas mesačného liečebného obdobia Biatain Ag účinne eliminoval známky lokálnej infekcie a podporil proces hojenia na silno exsudujúcej preležanine v krížovej oblasti. Eliminácia zápachu a výrazné zvýšenie zdravého granulačného tkaniva bolo pozorované už po jednom týždni.


Stiahnite si celý popis prípadu (PDF)

Tipy na prevenciu, zhodnotenie a liečbu preležanín sú k dispozícii na:

Preležaniny – prevencia a liečba: Rýchla príručka Coloplast

Zatvoriť
Zatvoriť

Bezplatné vzorky - bezplatné dodanie

Ďakujeme za objednanie vzoriek

Potvrdenie

Zobraziť plnú verziu