Preležanina (dekubitus) je lokálne zranenie kože a/alebo základného tkaniva, obyčajne nad kostným výčnelkom. Tento typ vredu je výsledkom tlaku, alebo tlaku v kombinácii so štiepením (2). Tlak bráni správnej cirkulácii krvi a spôsobuje odumieranie buniek, nekrózu tkaniva a vznik vredov. Rizikovou skupinou ľudí sú najmä ľudia na invalidnom vozíku alebo ľudia pripútaní na lôžko (napríklad po operácii alebo zranení).
Hlavná príčina morbidity
Preležaniny sú hlavnou príčinou morbidity a úmrtnosti, najmä u ľudí s narušeným citom, dlhodobou imobilitou, alebo u ľudí v pokročilom veku. Najčastejším miestom preležanín sú miesta nad kostnými výčnelkami, ako sú lakte, päty, boky, členky, ramená, chrbát a zadná časť hlavy.
Klasifikácia
Preležaniny sa klasifikujú podľa stupňa pozorovaného zničeného tkaniva. V roku 2009 sa poradný panel EPUAP-NPUAP dohodol na štyroch úrovniach zranenia (3):
Kategória/I. štádium: neblednúce sčervenanie neporušenej kože

Zadok, I. štádium, autorské práva NPUAP & použité s povolením.
Neporušená koža s neblednúcim erytémom v lokalizovanej oblasti, obyčajne nad kostným výčnelkom. Zmena sfarbenia kože, zvýšenie teploty, edém, stvrdnutie alebo bolesť môžu byť tiež prítomné. Tmavo sfarbená koža nemusí mať pozorovateľné blednutie.
Kategória/II. štádium: čiastočná strata hrúbky kože alebo pľuzgier

Zadok, II. štádium, autorské práva NPUAP & použité s povolením.
Čiastočná strata hrúbky dermy, ktorá sa ukazuje ako plytký otvorený vred s červeno-ružovou spodinou rany, bez chrasty. Môže sa tiež ukazovať ako neporušený alebo otvorený/prasknutý pľuzgier naplnený sérom alebo sérom a krvou.
Kategória/III. štádium: Úplná strata hrúbky kože (viditeľný tuk)

Ischium, III. štádium, autorské práva NPUAP & použité s povolením.
Úplná strata hrúbky tkaniva. Podkožný tuk môže byť viditeľný, ale kosť, šľachy alebo svaly nie sú odhalené. Môže sa objaviť aj chrasta. Môže zahŕňať podmínovanie a tunelovanie.
Kategória/IV. štádium: Úplná strata hrúbky tkaniva (sval/kosť viditeľná)
Sedacia kosť, IV. štádium, autorské práva NPUAP & použité s povolením.
Úplná strata hrúbky tkaniva s odhalenou kosťou, šľachou alebo svalom. Môže sa objaviť aj chrasta alebo príškvar. Často môže zahŕňať podmínovanie a tunelovanie.
Potrebná liečba (2,3)
- Tlak musí byť vhodnými opatreniami uvoľnený alebo odstránený.
- Starostlivosť o rany musí byť optimalizovaná pomocou:
- čistenia nekrotického tkaniva,
- vhodného čistenia rany a okolitej kože,
- použitia vhodných obväzov na vlhké hojenie rán.
Vhodné obväzy na preležaniny sú penové alebo alginátové obväzy s vynikajúcou absorpciou a manažmentom exsudátov, ako je Biatain Silicone alebo penový obväz Biatain samolepiaci, alebo obväz Biatain Alginate. Obväz s obsahom striebra, ako je Biatain Ag alebo Biatain Alginate Ag môže pomôcť pri prevencii alebo liečbe infekcie rany.
Ak je rana bolestivá, vhodnou voľbou je penový obväz na vlhké hojenie rán s obsahom ibuprofenu, ako je Biatain Ibu. Použitie Biatain Ibu je podporené aj niekoľkými randomizovanými kontrolovanými štúdiami. (4-6)
Stiahnite si naše tipy na prevenciu, hodnotenie a liečbu preležanín:
Preležaniny – prevencia a liečba: Rýchla príručka Coloplast (pdf)