Úvod

V tejto časti získate užitočný prehľad o kľúčových otázkach spojených so stomickou operáciou. Nájdete tu rýchly prehľad anatómie a súvisiacich systémových orgánov, prehľad bežných komplikácií, ktoré sa môžu u pacientov vyskytnúť po operácii, a užitočné tipy a nástroje. 

 


Anatómia a fyziológia

Tráviaci systém

Tráviaci systém

Tráviaci systém je jeden z hlavných systémových orgánov tela. Tráviaci systém kontroluje trávenie a spracováva potravu. Viac o tráviacom systéme
Zatvoriť

Anatómia a fyziológia tráviaceho a močového systému

Tráviaci systém

 
Tráviaci systém je dlhý až deväť metrov od úst až po análny otvor a delí sa na rôzne časti. Každá časť spracováva potravu špecifickým spôsobom a pripravuje ju pre ďalšiu časť tráviaceho systému, až kým odpad neopustí intestinálny trakt vo forme stolice.

Funkcie tráviaceho systému:

  • Mechanický a chemický rozklad potravy na základné živiny
  • Absorpcia živín do krvi
  • Spracovanie a eliminácia odpadu

Spolu s tráviacim systémom pracuje na trávení niekoľko ďalších orgánov, ktoré produkujú tekutiny a enzýmy:

  • slinné žľazy v ústach
  • kyslé tekutiny v žalúdku
  • pečeň a žlčník
  • podžalúdková žľaza

 

Gastrointestinálny trakt sa skladá z:

  • úst
  • pažeráka
  • žalúdka
  • tenkého čreva – lačníka &ilea
  • hrubého čreva
  • konečníka
  • análneho otvoru

 

Črevná stena sa skladá z niekoľkých vrstiev.

 

Tenké črevo je u dospelých dlhé približne 5 – 7 metrov. Je rozdelené na tri hlavné časti:

  • dvanástnik
  • lačník
  • ileum.

Lačník a ileum sú pripojené k abdominálnej stene okružím. Okružie obsahuje artérie, žily a lymfatické cievy, ktoré zaručujú presun kyslíka a výživných látok do a z tenkého čreva.

 

Hrubé črevo je u dospelých dlhé približne 1 – 2 metre. Je rozdelené na šesť častí:

  • vzostupný tračník
  • priečny tračník
  • zostupný tračník
  • esovitá kľučka, štruktúra v tvare písmena S
  • Konečník: konečná časť tráviaceho systému. Stolica sa zhromažďuje v rektálnej ampule. Naplnená ampula vyvoláva potrebu vyprázdňovania čriev.
  • Análny otvor, koncový otvor tráviaceho systému.
Zatvoriť
Močová sústava

Močová sústava

Močový systém je jeden z hlavných systémových orgánov tela. Močové cesty sú zodpovedné za rovnováhu tekutín a elektrolytov a vylučovanie moču. Viac o močovom systéme
Zatvoriť

Močová sústava

Močová sústava

Celkovou funkciou močovej sústavy je produkcia a vylučovanie moču, odstraňovanie odpadu a regulácia rovnováhy tekutín v krvi. Celá močová sústava sa nachádza za tráviacim traktom.

 

Močová sústava sa skladá z:

  • dvoch obličiek
  • dvoch močovodov
  • močového mechúra
  • močovej rúry.

Obličky sú dve štruktúry v tvare fazule, ktoré neustále filtrujú krv, odstraňujú odpadové látky a nadbytočnú vodu a udržujú rovnováhu tekutín a elektrolytov. Výsledkom filtračného procesu je produkcia moču.

 

Močovody sú kanály, ktoré prenášajú moč z obličiek do močového mechúra.

 

Močový mechúr má dvojitú funkciu. Slúži ako nádrž na zhromažďovanie moču a ako čerpadlo, ktoré vylučuje moč z tela. Svaly v stene močového mechúra vytláčajú moč von.

 

Močová rúra je kanál, ktorý vyvádza obsah močového mechúra mimo tela.

Zatvoriť

Pred stomickou operáciou

Vyznačenie stómie

Ako sa vyznačuje stómia pred operáciou?

Dobre umiestnená stómia má pre kvalitu života pacienta veľký význam. Dobré miesto stómie znamená, že ho pacient môže ľahko vidieť, umožňuje bezpečné upevnenie vrecka a slobodu pohybu, čo je základom pri prevencii komplikácií. Ako vyznačiť miesto stómie?
Zatvoriť

Ako sa vyznačuje stómia pred operáciou?

Vyznačenie stómiePredoperačné vyznačenie optimálneho miesta stómie je dôležité pre kvalitu života pacienta. Vhodné miesto môže znížiť potenciálne problémy ako pretekanie, problémy s dopasovaním, podráždenie pokožky, bolesť a ujmy na psychologickom/emocionálnom zdraví pacienta.

Pri vyznačovaní miesta stómie je dôležité zvážiť dynamiku tela podľa toho, ako sa mení v súlade s takými faktormi, ako sú rôzne polohy a vznik jaziev. Záhybom v blízkosti stómie je potrebné predchádzať. Okrem toho budú mať na umiestnenie stómie vplyv životný štýl a stupeň aktivít pacienta.

Pred vyznačením miesta zvážte nasledujúce štyri faktory:

  1. Fyzický stav:
    telesná konštitúcia, súčasná hmotnosť a posledné zmeny hmotnosti, manuálna zručnosť a videnie.
  2. Spoločenské aktivity:
    povolanie, fyzické polohy pri práci, športe, koníčkoch, preferencie pri obliekaní, kultúrne a náboženské aspekty.
  3. Nevyhovujúce oblasti:
    kostné výčnelky, kožné záhyby, jazvy z predchádzajúcich operácií, pupok, línia pásu a oblasti na koži, ktoré boli podráždené a sú veľmi citlivé (atrofické).
  4. Viditeľnosť:
    Miesto by malo byť zvolené tak, aby ho pacient mohol vidieť a dočiahnuť. V opačnom prípade sa pacient nedokáže sám postarať o stómiu a pri výmene pomôcky bude potrebovať pomoc iných ľudí.

Stómia pozmeňuje funkcie tela a výzor tela. Ale odborníci zdravotnej starostlivosti, stomická sestra a chirurg, dokážu spoločne poskytnúť konečnému používateľovi kompetentnú starostlivosť a šance na dobrý výsledok pre pacienta sa výrazne zvýšia.


Zatvoriť
Rôzne typy stómie

Rôzne typy stómie

Existujú tri typy stómie, z ktorých každá je vytvorená na iný účel. Ďalej sa dočítate, kde sa tieto stómie umiestňujú a na čo sú určené. Tri rôzne typy stómie
Zatvoriť

Tri rôzne typy stómie

K trom typom stómie patrí:

– kolostómia
– ileostómia
– urostómia.

 

Formovanie stómieKolostómia

Pri kolostomickej operácii je časť hrubého čreva, z ktorej je vytvorená stómia, vyvedená na povrch brucha. Kolostómia je obyčajne vytvorená na ľavej strane brucha. Stolica je na tejto strane čriev pevná a keďže stómia nemá svaly, ktoré by regulovali vyprázdňovanie, je potrebné ju zhromažďovať pomocou stomického vrecka.

 

Rozoznávame dva typy kolostomickej operácie: Koncová kolostómia a slučková kolostómia.

 

Koncová kolostómia
Ak boli časti hrubého čreva alebo konečníka odstránené, zostávajúce hrubé črevo, z ktorého je vytvorená stómia, je vyvedené na povrch brucha. Koncová kolostómia môže byť dočasná alebo trvalá. Dočasné riešenie je vhodné v situáciách, v ktorých bola postihnutá časť čreva odstránená a zvyšná časť čreva potrebuje regeneráciu predtým, ako sú oba konce spojené. Trvalé riešenie sa volí v situáciách, v ktorých je príliš nebezpečné alebo nemožné opätovne spojiť dve časti čreva.

 

Slučková kolostómia
Pri slučkovej kolostómii je črevo vyvedené nad povrch kože a zafixované stomickou svorkou. Rez je vykonaný na odhalenej črevnej slučke a konce sú potom zrolované a zašité do kože. Takýmto spôsobom sa slučková stómia skladá z dvoch stómií (dvojhlavňová stómia), ktoré sú spojené. Slučková kolostómia je typickým dočasným opatrením vykonávaným v akútnych situáciách. Môže sa tiež využiť na ochranu chirurgického spoja v čreve.

 

Ileostómia

Pri ileostomickej operácii je časť tenkého čreva nazývaná ileum, vyvedená na povrch brucha na vytvorenie stómie. Ileostómia sa obyčajne využíva v prípadoch, v ktorých je koniec tenkého čreva postihnutý ochorením a obyčajne je umiestnená na pravej strane brucha.

 

Stolica je na tejto strane čriev väčšinou tekutá a keďže stómia nemá svaly, ktoré by regulovali vyprázdňovanie, je potrebné ju zhromažďovať pomocou vrecka.

 

Rozoznávame dva typy ileostomickej operácie:

Koncová ileostómia

Koncová ileostómia

Koncová ileostómia sa využíva vtedy, keď je časť hrubého čreva odstránená (alebo jednoducho potrebuje regeneráciu) a koniec tenkého čreva je vyvedený na povrch brucha na vytvorenie stómie. Koncová ileostómia môže byť dočasná alebo trvalá.

Dočasné riešenie je vhodné v situáciách, v ktorých bola postihnutá časť čreva odstránená a zvyšná časť potrebuje regeneráciu predtým, ako sú oba konce spojené. Trvalé riešenie sa volí v situáciách, v ktorých je príliš nebezpečné alebo nemožné opätovne spojiť dve časti čreva.

Slučková ileostómia

Slučková ileostómia

Pri slučkovej ileostómii je slučka tenkého čreva vyvedená nad povrch kože a zafixovaná stomickou svorkou. Rez je vykonaný na odhalenej črevnej slučke a konce sú potom zrolované a zašité do kože. Takýmto spôsobom sa slučková stómia skladá z dvoch stómií, ktoré sú spojené.

Slučková ileostómia je obyčajne dočasná a vykonávaná na ochranu chirurgického spoja čreva. Ak je dočasná, bude uzatvorená alebo obrátená pri neskoršej operácii.

 

UrostómiaUrostómia

Ak je močový mechúr alebo močová sústava poškodená alebo postihnutá chorobou a pacient nie schopný normálne vylučovať moč, bude potrebná derivácia moču. Toto sa nazýva urostómia, ileálna spojka alebo Brickerov močový mechúr.

Izolovaná časť čreva je vyvedená na povrch na pravej strane brucha a druhý koniec je zašitý. Močovody sú odpojené od močového mechúra a pripojené k izolovanej časti čreva. Keďže táto časť čreva je príliš malá na to, aby slúžila ako nádrž a nemá žiadny sval ani ventil, ktorý by riadil močenie, bude na zhromažďovanie moču potrebné urostomické vrecko.

Zatvoriť

Komplikácie pri stómii

Poruchy peristomálnej kože

Problémy s peristomálnou kožou sú najčastejšími komplikáciami u ľudí so stómiou a sú dôvodom pre tretinu návštev stomickej sestry. Najčastejšou príčinou je chemické podráždenie z dôvodu pretekania.
Zatvoriť

Poruchy peristomálnej kože

Sledovanie peristomálnej kože, už počas pooperačnej fázy, je základom pri zaručení zdravia kože a pri postihnutí kožným ochorením je dôležité začať okamžite vhodnú a konzistentnú liečbu.

 

Nástroj Ostomy Skin Tool je vyvinutý spolu so stomickými sestrami v globálnej poradnej rade Global Advisory Board na zaručenie presného zhodnotenia peristomálnej kože.

 

Skladá sa z dvoch častí: skóre DET a príručky AIM:

  • Skóre DET (discolouration [zmena sfarbenia], erosion [erózia], tissue overgrowth [nadmerný rast tkaniva]) – poskytuje štandardný a overený spôsob hodnotenia peristomálnej kože pomocou objektívnych pozorovaní.
  • Príručka AIM (assessment [hodnotenie], intervention [zákrok], monitoring [sledovanie]) – poskytuje kategorizáciu porúch peristomálnej kože podľa ich príčin a ponúka návod na starostlivosť. Príručka je postavená na detailnom prieskume literatúry.

 

Nástroj je navrhnutý na pomoc pri:

  • zhodnotení peristomálnej kože v čase hodnotenia na základe overeného skóre DET.
  • identifikácii najvhodnejších pomôcok a rutiny starostlivosti o peristomálnu kožu.
  • Poskytuje vám a vašim kolegom spoločný jazyk pre popis stavov peristomálnej kože. 

 

Stiahnite si tu nástroj Ostomy Skin Tool, príručku AIM a skóre DET. Na stiahnutie je dostupná online aj offline verzia.

Zatvoriť

Skoré komplikácie po stomickej operácii

Tak ako pri iných operáciách, ku komplikáciám môže dôjsť už priamo po stomickom zákroku. Bežné skoré komplikácie
Zatvoriť

Skoré komplikácie po stomickej operácii

KrvácanieKrvácanie

  • Prvá komplikácia

  • Obyčajne ustúpi spontánne.

Na zastavenie krvácania použite mäkký materiál namočený v studenej vode a vyžmýkaný. V prípade pretrvávajúceho krvácania môže byť potrebné podviazať/stiahnuť krvácajúcu cievu.

 

EdémEdém

  • Môže vzniknúť po operácii.

  • Zvyčajne ustúpi v priebehu 1 - 2 týždňov.
  • Na korigovanie pomôcky použite tvarovateľný krúžok alebo pastu.

Urobte zárez/zárezy do lepiacej časti, aby ste zaručili flexibilitu a predišli prerezaniu sliznice.

NekrózaIschémia/nekróza

  • Slabé alebo prerušované krvné zásobovanie z dôvodu chirurgických komplikácií.
  • Musí sa pozorne sledovať.
  • Ak je prítomné vitálne tkanivo, nekrotické tkanivo bude odstránené. Ak nie, bude potrebná opakovaná operácia.

SeparáciaSeparácia

  • Charakteristiky separácie:
    • Čiastočná alebo úplná
    • Povrchová alebo hlboká
  • Dve možnosti liečby:
    • Otvorená drenáž nasadením pomôcky na vonkajší okraj separácie.
    • Vlhké hojenie rany separácie pod lepiacou časťou.

FistulaFistuly

  • Fistula je kanál, ktorý sa spontánne vytvorí medzi dvoma obyčajne nespojenými štruktúrami.
  • Spontánne fistuly sa tvoria sekundárne buď k vlastnému internému ochoreniu alebo k externej traume. Bežnou príčinou je syndróm dráždivého čreva, ako je Crohnova choroba.
  • Liečba je buď konzervatívna alebo chirurgická.

 

Konzervatívna liečba:

  • Zaručuje rovnováhu tekutiny a elektrolytov.
  • Kontroluje sepsy antibiotikami.
  • Úplná parenterálna výživa na zníženie tvorby fistúl.
  • Drenáž fistuly.

 

 

Zatvoriť

Neskoršie komplikácie

Komplikácie sa tiež môžu vyskytnúť po dlhej dobe od stomickej operácie. Bežné neskoré komplikácie
Zatvoriť

Neskoré komplikácie po stomickej operácii

Stiahnutie stómieStiahnutie stómie

  • Stiahnutá stómia sa nachádza pod úrovňou kože, čo je väčšinou spôsobené použitím veľmi krátkej časti čreva.

Starostlivosť:

  • Konvexná lepiaca časť, tvarovateľný krúžok alebo pasta.
  • Ak je príčinou nadmerná hmotnosť/obezita, bude odporúčané chudnutie.
  • Irigácia v prípade kolostómie.
  • Môže byť potrebný ďalší chirurgický zákrok.

PruhPruh

  • Vypuklina okolo stómie môže byť skutočným, kĺzavým alebo „falošným“ pruhom.
  • Skutočný pruh – slučka čreva sa posúva cez otvor v abdominálnej stene.
  • Kĺzavý pruh – časť čreva, ktorá sa použila na stómiu, vytvorí slučku do podkožného tukového tkaniva.
  • „Falošný“ pruh – zvýšený abdominálny tlak vytvorí vypuklinu na strane tela kvôli oslabenej abdominálnej stene – toto je najčastejšia príčina.

Stomický prolapsStomický prolaps

  • Časť čreva použitá na tvorbu kolostómie je takmer otočená naopak a vytlačená dopredu.

  • Môže sa napraviť jemným zatlačením vysunutej časti späť do brucha.
  • Ak je edematózna, použite ľad na spomalenie krvného obehu a prísunu cukru na zmiernenie edému.
  • Môže byť potrebná chirurgická náprava.

StenózaStenóza

  • Stómia je edematózna, v tvare huby a lesklá.
  • Stolica je vylučovaná vo forme tenkých prúžkov, blokácia je spôsobená stiahnutým tkanivom v okolí stómie.
  • Môže byť liečená dilatáciou čreva.
  • Ak sa nachádza na úrovni kože, môže byť potrebný lokálny chirurgický zákrok.

GranulómyGranulómy

  • Granulómy na sliznici sú pozorované v priestore medzi stómiou a kožou.
  • K príčinám patrí chemické alebo mechanické podráždenie.
  • Môžu byť liečené pokrytím vyvýšených oblastí dusičnanom strieborným.
  • Diatermia (elektrické prehrievanie).
  • Laserová liečba.
Zatvoriť
Zatvoriť

Bezplatné vzorky - bezplatné dodanie

Ďakujeme za objednanie vzoriek

Potvrdenie

Zobraziť plnú verziu