Poranenia miechy

Úvod k poraneniam miechy

Úvod k poraneniam miechy

Poranenie miechy (SCI) je poškodenie alebo trauma miechy, ktoré vedie k strate alebo zhoršeniu funkčnosti spôsobujúcemu obmedzenie mobility alebo vnemov. Mozog a miecha zohrávajú kľúčové funkcie v oblasti kontroly telesných funkcií. Získajte viac informácií o poraneniach miechy
Zatvoriť

Úvod k poraneniam miechy

Poranenie miechy

Poranenie miechy je široký pojem zahŕňajúci poškodenie miechy. Väčšina poranení miechy spôsobuje určitý stupeň trvalého postihnutia alebo straty vnímania v častiach tela pod úrovňou miesta poranenia. Stupeň postihnutia závisí od rozsahu zranenia a miesta na chrbtici, na ktorom k nemu došlo.

Miecha

Miecha je súčasťou centrálneho nervového systému. Spolu s mozgom ovláda telesné funkcie vrátane pohybu a správania.

Miecha je chránená kosťami chrbtice a je obalená čírou tekutinou, ktorá sa nazýva cerebrospinálny mok. V rôznych miestach miechy vstupujú do miechy a vystupujú z nej nervy, ktoré ovládajú rôzne časti tela. Miecha tvorí základné prepojenie medzi mozgom a zvyškom tela – v prípade poškodenia môže dôjsť k zhoršeniu vnímania a pohybu, alebo k ich úplnej strate.

Moelle épinière

Poranenia miechy spadajú do štyroch rôznych kategórií

Rozsah, do akého poranenie miechy povedie k problémom s močovým mechúrom a hrubým črevom, závisí z veľkej časti od dvoch faktorov: či je poranenie úplné alebo neúplné a úroveň poranenia miechy (vysoká/nízka). Poranenia miechy je možné rozdeliť do štyroch skupín:

  • Úplné poranenie: bez spontánneho pohybu a vnímania pod miestom poranenia.
  • Neúplné poranenie: určitá úroveň vnímania pod miestom poranenia.
  • Tetraplégia (kvadruplégia): paralýza zahŕňajúca väčšinu vnútorných orgánov a všetky štyri končatiny.
  • Paraplégia: úplná alebo neúplná paralýza v oblasti nôh a niekedy aj vnútorných orgánov, bez postihnutia horných končatín.

 

Zatvoriť

Dobre vedieť

Poranenie miechy a problémy s močovým mechúrom

Poranenie miechy a problémy s močovým mechúrom

Približne 80 % ľudí s poranením miechy trpí dysfunkciou močového mechúra. Získajte viac informácií o súvislosti medzi poranením miechy a poruchami močových ciest
Zatvoriť

Poranenie miechy a problémy s močovým mechúrom

Vplyv poranenia miechy na močový mechúr môže viesť k nekontrolovaným signálom o kontrakcii močového mechúra, prijímaným močovým mechúrom, výsledkom čoho sú úniky moču z močového mechúra. Keď močový mechúr nedostáva žiadne takéto signály, nevyprázdňuje sa a udrží moč. Moč je potrebné vyprázdňovať na zachovanie zdravia a zabránenie poškodeniu obličiek – to sa najčastejšie dosahuje intermitentnou katetrizáciou. 

Väčšia osôb s poranením miechy trpí dysfunkciou močového mechúra známou ako neurogénny močový mechúr, čo znamená, že trpia zníženou schopnosťou ovládať svoj močový mechúr. 

Typické symptómy problémov s močovým systémom, ktoré súvisia s poranením miechy

  • Únik menšieho alebo väčšieho množstva moču bez varovania alebo bez naliehavej potreby navštíviť toaletu.

  • Neschopnosť úplne vyprázdniť močový mechúr.
  • Infekcie močového systému.
Zatvoriť
Starostlivosť o močový mechúr

Starostlivosť o močový mechúr

Na riešenie problémov s močovým mechúrom existuje mnoho možností. Riešenia závisia od toho, či trpíte inkontinenciou alebo retenciou. Ako sa starať o močový mechúr?
Zatvoriť

Starostlivosť o močový mechúr

Mnoho ľudí s poranením miechy absolvuje rehabilitačné programy, ktorých cieľom je pomôcť pri návrate do plnohodnotného života. Rôzne produkty môžu prispievať k zlepšeniu kvality života formou efektívneho riešenia komplikácií, akou je napríklad strata funkčnosti močového mechúra.

Riešenie problémov s retenciou močového mechúra

Ak máte problémy s vyprázdnením močového mechúra, spravidla používate intermitentnú katetrizáciu. Prvým krokom je nájsť katéter, ktorý bude vyhovovať vám a vášmu životnému štýlu. Je dôležité, aby ste dodržiavali pokyny týkajúce sa techniky a frekvencie katetrizácie.

Riešenie problémov s močovou inkontinenciou

Odberové pomôcky, akými sú napríklad urinálné kondómy a zberné vrecká, účinne využíva mnoho mužov trpiacich močovou inkontinenciou. Urinálny kondóm sa nosí okolo penisu ako kondóm a je pripojený k zbernému vrecku. Je dôležité, aby ste používali urinálny kondóm správnej veľkosti. Správna veľkosť zberného vrecka závisí od množstva úniku moču. 

Infekcie močového systému

Baktérie sú v močovom systéme bežne prítomné a nie vždy spôsobujú infekcie močového systému. Ak sa však batérie rozmnožia na určitú úroveň, môžu spôsobiť infekciu močového systému, ktorá bude vyžadovať liečbu.

Symptómy infekcie močového sytému

Symptómy infekcie močového systému sa môžu odlišovať a môžu byť len nepatrné. Ide o nasledujúce symptómy:

  • Moč tmavej farby a výrazného zápachu.
  • Zakalený moč.
  • Krv v moči.
  • Horúčka/potenie.
  • Kŕče v močovom mechúre.
  • Zvýšené kontrakcie svalstva nôh.

Ak pocítite niektorý z uvedených symptómov, je vhodné, aby ste sa obrátili na urológa.

Vyhýbanie sa infekciám močového systému

Aj keď neexistuje žiadne jednoznačné riešenie na to, ako sa vyhnúť infekciám močového traktu, existuje mnoho preventívnych opatrení, ktoré môžu pomôcť zabrániť a vyhýbať sa opakovaným infekciám: 

  • Dostatočné pitie tekutín – najmenej 1,5 l denne.
  • Vhodná osobná hygiena – najmä vtedy, keď používate katetrizáciu (samocievkovanie).
  • Katetrizačné postupy – pravidelné úplné vyprázdnenie močového mechúra.
  • Zdravé trávenie – dobrá funkčnosť hrubého čreva môže znižovať riziko infekcií močového traktu.
Zatvoriť
Najčastejšie otázky

Najčastejšie otázky

V tejto časti nájdete odpovede na najčastejšie otázky o poraneniach miechy a problémoch súvisiacich so správou močového mechúra a hrubého čreva. Časté otázky o poranení miechy
Zatvoriť

Najčastejšie otázky

Táto časť slúži ako príručka na vyhľadanie odpovedí na najčastejšie otázky. V prípade poranení miechy sa vždy obráťte na odborný zdravotnícky personál.

Čo znamená poranenie miechy?

Poranenie miechy je všeobecný pojem, ktorý sa používa na definovanie poškodenia miechy. Poranenie je spravidla spôsobené zlomenými kosťami v oblasti krku alebo chrbta, ktoré tlačia na miechu.

Čo spôsobuje poranenia miechy?

Poranenie miechy je najčastejšie spôsobené určitým zranením, napríklad nehodami, pádmi, násilím alebo zraneniami zo športu. Môžu však byť aj výsledkom infekcie miechy a niektorých zdravotných stavov vrátane roztrúsenej sklerózy a rázštepu chrbtice.

Ako môžem zlepšiť svoj každodenný život?

Aj keď väčšina poranení miechy má trvalý charakter, často je možné dosiahnuť určité zlepšenie pomocou fyzioterapie a rehabilitácie. K dispozícii sú rôzne metódy na zlepšenie života osôb s poranením miechy formou riešenia komplikácií, akými sú napríklad strata ovládania močového mechúra, hrubého čreva alebo sexuálneho života. 

Prečo poranenie miechy spôsobuje problémy s močovým mechúrom?

Močový mechúr, v ktorom sa zadržiava moč, je ovládaný nervovým systémom. Keď utrpíte poranenie miechy, je pravdepodobné, že nervy ovládajúce močový mechúr sa poškodia a výsledkom je problematický stav funkčnosti močového mechúra. Niektoré osoby zistia, že musia močiť častejšie alebo že je ich potreba močenia naliehavejšia, iné zas pociťujú problémy s vyprázdňovaním močového mechúra.

 

 

 

Zatvoriť
Zatvoriť

Bezplatné vzorky - bezplatné dodanie

Ďakujeme za objednanie vzoriek

Potvrdenie

Zobraziť plnú verziu