Časté otázky o rázštepe chrbtice
Tieto často kladené otázky slúžia ako príručka. Pokiaľ ide o poranenia miechy, obráťte sa vždy na svojho lekára.
Kontrola nad vyprázdňovaním moču
Prečo spina bifida spôsobuje problémy s močovým mechúrom?
Močový mechúr, ktorý zhromažďuje moč, je riadený nervovým systémom. Pretože spina bifida spôsobuje poškodenie nervov, môže byť ovplyvnená funkcia močového mechúra. Niektorí ľudia zistia, že musia močiť častejšie alebo urgentnejšie. Niektorí majú problémy s únikom moču, zatiaľ čo iní majú ťažkosti s vyprázdňovaním močového mechúra.
Ako môžu problémy s močovým mechúrom ovplyvniť zdravie môjho dieťaťa?
Ak sa močový mechúr vášho dieťaťa nevyprázdňuje pravidelne, môže to vyvolať vznik infekcie. Začínajú v močovom mechúre, ale môžu sa presunúť späť do obličiek a spôsobiť poškodenie obličiek. Aj malé množstvo moču, ktoré zostane v močovom mechúre, môže spôsobiť infekcie. Prípadne, ak vaše dieťa nedokáže zachytiť signály na močenie, moč môže nedobrovoľne uniknúť. Kontrola problémov s močovým mechúrom vášho dieťaťa mu pomôže zostať zdravým a vyrastať s budovaním sebadôvery. Poraďte sa s urológom o tom, ako získať kontrolu nad vyprázdňovaním močového mechúra.
Čo je to katéter?
Katéter je tenká, ohybná hadička, ktorá sa zavádza do močového mechúra cez močovú rúru, aby umožnil odtok moču.
Čo je to čistá intermitentná katetrizácia?
Čistá intermitentná katetrizácia je účinná technika ovládania močového mechúra založená na pravidelnom a úplnom vyprázdňovaní močového mechúra pomocou sterilného katétra. Slovo „intermitentný“ znamená prerušovaný, čo je opakom permanentnej katerizácie, kedy katéter zostáva zavedený na dlhé obdobie. Intermitentná (prerušovaná) katetrizácia tak nahrádza a napodobňuje prirodzené močenie. Vyžaduje si dôkladne umyté ruky a správnu osobnú hygienu. Čistú techniku by mal používať rodič, ktorý pomáha dieťaťu v domácom prostredí.
Ak je to potrebné, čistá intermitentná katetrizácia sa odporúča ihneď po narodení, aby sa zabránilo poškodeniu obličiek. Spočiatku budú musieť vykonávať katetrizáciu rodičia, ale ak je to možné, zodpovednosť by malo prevziať dieťa, čo môže byť už od veku 5-6 rokov.
Môžem na svoje dieťa použiť katétre pre dospelých?
Katétre sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a dĺžkach vrátane detských veľkostí, ktoré sú určené špeciálne pre deti.
Ako často mám vyprázdňovať močový mechúr môjho dieťaťa pomocou katétra?
Váš lekár alebo zdravotná sestra začnú s plánovaním vyprázdňovania močového mechúra pre vaše dieťa. Vyprázdňovanie močového mechúra sa zvyčajne vykonáva každý deň 4 - 6 krát. Ak je to vykonané tesne pred spaním, nemusíte v noci vyprázdňovať močový mechúr dieťaťa.
Bolí to moje dieťa?
Nie. Vaše dieťa môže po vstupe katétra do močovej rúry cítiť určitý tlak. Ak to vášmu dieťaťu nie je pohodlné alebo ak je zavedenie katétra ťažké, urobte si krátku prestávku. Povzbuďte svoje dieťa k relaxácii zhlboka sa nadýchnite alebo zakašlite. Ak to vaše dieťa považuje za bolestivé, obráťte sa na svojho lekára alebo zdravotnú sestru.
Môžem jednoducho vyprázdniť močový mechúr svojho dieťaťa ráno a večer?
Mali by ste postupovať podľa harmonogramu, ktorý vám dal váš lekár. Močový mechúr by sa mal spravidla vyprázdňovať najmenej 4 - 6 krát denne.
Môžem dať dieťaťu piť menej a vyprázdňovať močový mechúr menej často?
Nie. Je veľmi dôležité, aby vaše dieťa prijímalo dostatočný objem tekutín. To udržuje močový systém čistý a zdravý.
Čo ak moč vyzerá zakalený alebo tmavý alebo zapácha?
Toto môžu byť príznaky infekcie, preto sa poraďte sa so svojím lekárom alebo zdravotnou sestrou.
Čo ak je po vytiahnutí katétra vidieť krv?
Je normálne vidieť na katétri malé škvrny krvi. Ak sú malé a vaše dieťa nemá bolesti, nemali by ste sa obávať. Ak krvácajú alebo ak je pre vaše dieťa bolestivé, poraďte sa so svojím lekárom alebo zdravotnou sestrou.