Rázštep chrbtice

Spina Bifida means split spine or open spine

Úvod k rázštepu chrbtice

Rázštep chrbtice („otvorená chrbtica“) je výsledkom defektu chrbtovej kosti, ku ktorému dochádza pred narodením dieťaťa. Poškodenie miechy môže okrem zhoršenia mobility ovplyvňovať aj funkciu močového mechúra a hrubého čreva. Prečítajte si viac o rázštepe chrbtice
Zatvoriť

Úvod k rázštepu chrbtice

Závažnosť rázštepu chrbtice závisí od miesta na chrbtici, na ktorom k otvoreniu dôjde, veľkosti otvoru, od toho, či postihnutú oblasť pokrýva pokožka a či sú zasiahnuté aj spinálne nervy. Špecifický charakter rázštepu chrbtice sa líši, vo všeobecnosti však ide o to, že malé kosti (stavce), ktoré tvoria chrbticu, nie sú úplne vytvorené a sú medzi nimi medzery. V závažných prípadoch môže najmenej jeden stavec chýbať a miecha ostane odhalená. Poškodenie nervov znamená, že sú ovplyvnené nervy, ktoré regulujú funkciu močového mechúra a hrubého čreva.

Najčastejšie typy rázštepu chrbtice

Najčastejšie typy rázštepu chrbtice v poradí od najvyššej závažnosti sú tieto:

  • Myelomeningocela

  • Meningocela
  • Rázštep stavcov

Myelomeningocela

Meningocela

Rázštep stavcov


Myelomeningocele

Meningocele

Myelomeningocela je stav, v ktorom je pravdepodobná paralýza nôh. Pri tomto type rázštepu je v 80 % prípadov pravdepodobná dysfunkcia močového mechúra alebo hrubého čreva. K tomuto stavu dochádza vtedy, keď poškodená miecha a nervy vyčnievajú cez otvor v chrbtici spolu s meningami (membrány, ktoré obaľujú centrálny nervový systém) a cerebrospinálnym mokom.

 

Meningocela je stav, v ktorom sa meningy vysúvajú cez otvor v chrbtici vo vaku, ktorý je naplnený cerebrospinálnym makom. Meningocela spôsobuje menší rozsah postihnutia než myelomeningocela, je však možné, že dôjde k problémom s močovým mechúrom a hrubým črevom. 

Rázštep stavcov je pomerne bežné ochorenie – môže ním trpieť jeden z 10 ľudí. U väčšiny osôb sa neprejavujú žiadne symptómy ochorenia. V jednom z 1000 prípadov však môže byť miecha v mieste postihnutia zachytená medzi kosti chrbtice. Niektoré vplyvy je možné pozorovať v detskom veku, ako napríklad problémy s močovým mechúrom a hrubým črevom, alebo bolesť nôh.

Prevencia rázštepu chrbtice

Počet detí s rázštepom chrbtice klesá vďaka kombinácii užívania doplnkov s obsahom kyseliny listovej ženami pred počatím a po ňom, a skríningovým programom zameraným na včasnú identifikáciu tohto stavu počas tehotenstva.

Zatvoriť

Dobre vedieť

Learn more about Spina Bifida and bladder problems

Rázštep chrbtice a problémy s močovým mechúrom

Deti narodené s rázštepom chrbtice budú do určitej miery trpieť problémami s močovým mechúrom a hrubým črevom bez ohľadu na úroveň chrbtice, na ktorej k defektu došlo. Získajte viac informácií o problémoch s rázštepom chrbtice a problémami s močovým mechúrom
Zatvoriť

Rázštep chrbtice a problémy s močovým mechúrom

Väčšina detí s rázštepom chrbtice trpí dysfunkciou močového mechúra známou ako neurogénny močový mechúr, čo znamená, že trpia zníženou schopnosťou ovládať svoj močový mechúr. Neurogénny močový mechúr môže viesť k syndrómu spastického močového mechúra alebo ochabnutého močového mechúra, ktorý je dôvodom, pre ktorý deti potrebujú vhodný program riešenia problémov s močovým mechúrom.

Ochabnutý močový mechúr

Najčastejším typom dysfunkcie močového mechúra v prípade rázštepu chrbtice je ochabnutý močový mechúr. Ide o stav, keď sa močový mechúr nadmerne roztiahne a pred vyprázdnením jeho obsahu sa v ňom zadržiava extrémne veľký objem moču. Takýto močový mechúr sa môže roztiahnuť a zadržať až 2000 ml moču, čo môže viesť k únikom. Keď trpíte rázštepom chrbtice, veľmi častou súčasťou je aj kombinácia ochabnutého močového mechúra a svalstva zvierača, ktorý sa neotvorí do močovej trubice.

Spastický močový mechúr

Ide o stav, v ktorom je močový mechúr veľmi pevný, čo znamená, že sa nedokáže roztiahnuť a nedokáže zadržať normálny objem moču. Okrem toho sa takýto močový mechúr nemusí úplne vyprázdniť, čo zvyšuje riziko infekcie močových ciest, keďže vo zvyškovom moči sa môžu množiť baktérie.

Typické symptómy spastického močového mechúra sú:

  • Potreba častého vyprázdňovania močového mechúra
  • Nekontrolovaný únik
  • Spontánne vyprázdňovanie
Zatvoriť
taking care of your bladder with Spina Bifida

Starostlivosť o močový mechúr

Inkontinencia je komplexný problém, ktorého súčasťou je fyzický aj sociálny rozmer. Každodenné aktivity, akými sú napríklad nakupovanie alebo cestovanie verejnou dopravou, môžu od rodičov vyžadovať starostlivé plánovanie tak, aby na ceste bola aj toaleta. Ako sa starať o močový mechúr
Zatvoriť

Starostlivosť o močový mechúr

Spoločenský dosah močovej inkontinencie

Väčšina detí s rázštepom chrbtice nedokáže prirodzene močiť. Dieťa nemusí mať kontrolu nad tým, kedy močí a jeho močový mechúr sa nemusí úplne vyprázdniť. Inkontinencia má aj sociálny dosah na dieťa aj rodinu.

Pre dieťa môže inkontinencia znamenať spoločenské rozpaky a vylúčenie spolužiakmi (nemôžu napríklad prespať u kamarátov a ísť na školské výlety). Ak nosia plienky, čo je obmedzujúcim faktom, je možné, že nebudú môcť nosiť moderné ošatenie. Úzkosť a pocit zbytočnosti môžu byť bežnými stavmi u mladých ľudí a detí s inkontinenciou. Pre rodičov je veľmi dôležité plánovanie každodenných aktivít. Pocity úzkosti a rozpakov sa však môžu prenášať aj na nich.

Prečo je správne vyprázdnenie močového mechúra natoľko dôležité?

Moč predstavuje nadbytočnú vodu a odpadové produkty z tela. Moč sa produkuje v obličkách (1), odkiaľ prechádza do močového mechúra (2). Moč opúšťa močový mechúr cez močovú trubicu (3).

Ak sa močový mechúr dieťaťa pravidelne nevyprázdňuje, môže to viesť k infekciám. Infekcie vznikajú v močovom mechúre, môžu sa však vracať do obličiek a spôsobiť vážne poškodenie obličiek – niekedy dokonca aj smrť. Infekcie môže spôsobiť aj malé množstvo moču, ktoré ostane v močovom mechúre. Platí pravidlo, podľa ktorého by sa mal močový mechúr vyprázdňovať najmenej 4 – 6-krát denne.

 

Vyprázdňovanie močového mechúra dieťaťa použitím katétra

Katetrizácia znamená vyprázdnenie močového mechúra tenkou plastovou hadičkou nazývanou katéter, pomocou ktorého je možné dieťaťu jednoducho a bezbolestne pomôcť vymočiť sa. Katéter sa jemne zasunie do močovej trubice, z ktorej vychádza moč a močový mechúr sa vyprázdni. Tento postup sa opakuje najmenej 4 – 6-krát denne. Až do veku 5 rokov dieťaťa bude potrebné, aby ste mu pomohli vyprázdniť močový mechúr. Aj keď sa tento postup zdá byť najprv zložitý, väčšina ľudí si naň veľmi skoro privykne.

Zatvoriť
Frequently asked questions about Spina Bifida

Často kladené otázky

Nájdite odpovede na najčastejšie kladené otázky o rázštepe chrbtice a problémoch spojených s liečbou močového mechúra u detí. Časté otázky o rázštepe chrbtice

Časté otázky o rázštepe chrbtice

Tieto často kladené otázky slúžia ako príručka. Pokiaľ ide o poranenia miechy, obráťte sa vždy na svojho lekára.

 

Kontrola nad vyprázdňovaním moču

Prečo spina bifida spôsobuje problémy s močovým mechúrom?

Močový mechúr, ktorý zhromažďuje moč, je riadený nervovým systémom. Pretože spina bifida spôsobuje poškodenie nervov, môže byť ovplyvnená funkcia močového mechúra. Niektorí ľudia zistia, že musia močiť častejšie alebo urgentnejšie. Niektorí majú problémy s únikom moču, zatiaľ čo iní majú ťažkosti s vyprázdňovaním močového mechúra.

 

Ako môžu problémy s močovým mechúrom ovplyvniť zdravie môjho dieťaťa?

Ak sa močový mechúr vášho dieťaťa nevyprázdňuje pravidelne, môže to vyvolať vznik infekcie. Začínajú v močovom mechúre, ale môžu sa presunúť späť do obličiek a spôsobiť poškodenie obličiek. Aj malé množstvo moču, ktoré zostane v močovom mechúre, môže spôsobiť infekcie. Prípadne, ak vaše dieťa nedokáže zachytiť signály na močenie, moč môže nedobrovoľne uniknúť. Kontrola problémov s močovým mechúrom vášho dieťaťa mu pomôže zostať zdravým a vyrastať s budovaním sebadôvery. Poraďte sa s urológom o tom, ako získať kontrolu nad vyprázdňovaním močového mechúra.

 

Čo je to katéter?

Katéter je tenká, ohybná hadička, ktorá sa zavádza do močového mechúra cez močovú rúru, aby umožnil odtok moču.

 

Čo je to čistá intermitentná katetrizácia?

Čistá intermitentná katetrizácia je účinná technika ovládania močového mechúra založená na pravidelnom a úplnom vyprázdňovaní močového mechúra pomocou sterilného katétra. Slovo „intermitentný“ znamená prerušovaný, čo je opakom permanentnej katerizácie, kedy katéter zostáva zavedený na dlhé obdobie. Intermitentná (prerušovaná) katetrizácia tak nahrádza a napodobňuje prirodzené močenie. Vyžaduje si dôkladne umyté ruky a správnu osobnú hygienu. Čistú techniku ​​by mal používať rodič, ktorý pomáha dieťaťu v domácom prostredí.

Ak je to potrebné, čistá intermitentná katetrizácia sa odporúča ihneď po narodení, aby sa zabránilo poškodeniu obličiek. Spočiatku budú musieť vykonávať katetrizáciu rodičia, ale ak je to možné, zodpovednosť by malo prevziať dieťa, čo môže byť už od veku 5-6 rokov.

 

Môžem na svoje dieťa použiť katétre pre dospelých?

Katétre sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a dĺžkach vrátane detských veľkostí, ktoré sú určené špeciálne pre deti.

 

Ako často mám vyprázdňovať močový mechúr môjho dieťaťa pomocou katétra?

Váš lekár alebo zdravotná sestra začnú s plánovaním vyprázdňovania močového mechúra pre vaše dieťa. Vyprázdňovanie močového mechúra sa zvyčajne vykonáva každý deň 4 - 6 krát. Ak je to vykonané tesne pred spaním, nemusíte v noci vyprázdňovať močový mechúr dieťaťa.

 

Bolí to moje dieťa?

Nie. Vaše dieťa môže po vstupe katétra do močovej rúry cítiť určitý tlak. Ak to vášmu dieťaťu nie je pohodlné alebo ak je zavedenie katétra ťažké, urobte si krátku prestávku. Povzbuďte svoje dieťa k relaxácii zhlboka sa nadýchnite alebo zakašlite. Ak to vaše dieťa považuje za bolestivé, obráťte sa na svojho lekára alebo zdravotnú sestru.

 

Môžem jednoducho vyprázdniť močový mechúr svojho dieťaťa ráno a večer?

Mali by ste postupovať podľa harmonogramu, ktorý vám dal váš lekár. Močový mechúr by sa mal spravidla vyprázdňovať najmenej 4 - 6 krát denne.

 

Môžem dať dieťaťu piť menej a vyprázdňovať močový mechúr menej často?

Nie. Je veľmi dôležité, aby vaše dieťa prijímalo dostatočný objem tekutín. To udržuje močový systém čistý a zdravý.

 

Čo ak moč vyzerá zakalený alebo tmavý alebo zapácha?

Toto môžu byť príznaky infekcie, preto sa poraďte sa so svojím lekárom alebo zdravotnou sestrou.

 

Čo ak je po vytiahnutí katétra vidieť krv?

Je normálne vidieť na katétri malé škvrny krvi. Ak sú malé a vaše dieťa nemá bolesti, nemali by ste sa obávať. Ak krvácajú alebo ak je pre vaše dieťa bolestivé, poraďte sa so svojím lekárom alebo zdravotnou sestrou.

Zatvoriť
Zatvoriť

Bezplatné vzorky - bezplatné dodanie

Ďakujeme za objednanie vzoriek

Potvrdenie

Zobraziť plnú verziu