K trom typom stómie patrí: kolostómia, ileostómia a urostómia.
Kolostómia
Pri kolostomickej operácii je časť hrubého čreva, z ktorej je vytvorená stómia, vyvedená na povrch brucha. Kolostómia je obyčajne vytvorená na ľavej strane brucha. Stolica je na tejto strane čriev pevná a keďže stómia nemá svaly, ktoré by regulovali vyprázdňovanie, je potrebné ju zhromažďovať pomocou stomického vrecka.
Rozoznávame dva typy kolostomickej operácie: Koncová kolostómia a slučková kolostómia.
Koncová kolostómia
Ak boli časti hrubého čreva alebo konečníka odstránené, zostávajúce hrubé črevo, z ktorého je vytvorená stómia je vyvedené na povrch brucha. Koncová kolostómia môže byť dočasná alebo trvalá. Dočasné riešenie je vhodné v situáciách, v ktorých bola postihnutá časť čreva odstránená a zvyšná časť čreva potrebuje regeneráciu predtým, ako sú oba konce spojené. Trvalé riešenie sa volí v situáciách, v ktorých je príliš nebezpečné alebo nemožné opätovne spojiť dve časti čreva.
Slučková kolostómia
Pri slučkovej kolostómii je črevo vyvedené nad povrch kože a zafixované stomickou svorkou. Rez je vykonaný na odhalenej črevnej slučke a konce sú potom zrolované a zašité do kože. Takýmto spôsobom sa slučková stómia skladá z dvoch stómií (dvojhlavňová stómia), ktoré sú spojené. Slučková kolostómia je typickým dočasným opatrením vykonávaným v akútnych situáciách. Môže sa tiež využiť na ochranu chirurgického spoja v čreve.
Ileostómia
Pri ileostomickej operácii je časť tenkého čreva, z ktorého je vytvorená stómia vyvedeného na povrch brucha. Ileostómia sa obyčajne využíva v prípadoch, v ktorých je koniec tenkého čreva postihnutý ochorením a obyčajne je umiestnená na pravej strane brucha.
Stolica je na tejto strane čriev väčšinou tekutá a keďže stómia nemá svaly, ktoré by regulovali vyprázdňovanie, je potrebné ju zhromažďovať pomocou vrecka.
Existujú dva rôzne typy ileostomickej operácie:
Koncová ileostómia
Koncová ileostómia sa využíva vtedy, keď je časť hrubého čreva odstránená (alebo jednoducho potrebuje regeneráciu) a koniec tenkého čreva, z ktorého je vytvorená stómia je vyvedený na povrch brucha. Koncová ileostómia môže byť dočasná alebo trvalá.
Dočasné riešenie je vhodné v situáciách, v ktorých bola postihnutá časť čreva odstránená a zvyšná časť potrebuje regeneráciu predtým, ako sú oba konce spojené. Trvalé riešenie sa volí v situáciách, v ktorých je príliš nebezpečné alebo nemožné opätovne spojiť dve časti čreva.
Slučková ileostómia
Pri slučkovej ileostómii je slučka tenkého čreva vyvedená nad povrch kože a zafixovaná stomickou svorkou. Rez je vykonaný na odhalenej črevnej slučke a konce sú potom zrolované a zašité do kože. Takýmto spôsobom sa slučková stómia skladá z dvoch stómií, ktoré sú spojené.
Slučková ileostómia je obyčajne dočasná a vykonávaná na ochranu chirurgického spoja čreva. Ak je dočasná, bude uzatvorená alebo vrátená pri neskoršej operácii.
Urostómia
Ak je váš močový mechúr alebo močová sústava poškodená alebo postihnutá chorobou a nie ste schopný/á normálne vylučovať moč, budete potrebovať deriváciu moču. Toto sa nazýva urostómia, ileálna spojka alebo Brickerov močový mechúr.
Izolovaná časť čreva je vyvedená na povrch na pravej strane čreva a druhý koniec je zašitý. Močovody sú odpojené od močového mechúra a pripojené k izolovanej časti čreva. Keďže táto časť čreva je príliš malá na to, aby slúžila ako nádrž a nemá žiadny sval ani ventil, ktorý by riadil močenie, bude na zhromažďovanie moču potrebné urostomické vrecko.