Pred operáciou stómie

Je prirodzené, že pacient má pred operáciou stómie mnoho otázok. V tejto časti vám ponúkneme niekoľko odpovedí. Nájdete v nej informácie o rôznych typoch stómie, pomôckach, ktoré budete používať a o iných súvisiacich témach. 

 


Informácie o stave

Čo je stómia?

Čo je stómia?

Porozumenie tomu, čo stómia je a ako sa vytvorí, je prvým krokom k porozumeniu tomu, ako bude ovplyvňovať váš každodenný život. Pochopenie stómie
Zatvoriť

Čo je stómia?

Stómia je výsledok operácie, ktorá je zameraná na elimináciu ochorenia a úľavu od symptómov. Ide o vytvorenie umelého otvoru, ktorým môže z tela cez črevo odchádzať stolica alebo moč.

 

Stómia sa vytvára z konca čreva, ktorý sa premiestni na povrch brucha a vytvorí sa stómia (otvor). 

 

Stiahnite si relevantné príručky ku stómii:

Zatvoriť
Ako vlastne stómia vyzerá?

Ako vlastne stómia vyzerá?

Stómia je obvykle vlhká a ružovo-červená, a mierne vyčnieva z brucha. Vzhľad stómie a pocity s ňou spojené
Zatvoriť

Ako stómia vyzerá a čo pri nej budete pociťovať?

Po operácii môže byť stómia pomerne opuchnutá, jej veľkosť sa však časom zmenší (spravidla po šiestich až ôsmich týždňoch).

 

Nie je citlivá na dotyk

Stómia je červená. Dôvod je ten, že ide o sliznicu – takú, akú máte napríklad v ústach. V stómii neexistuje žiadny cit (vnem), a preto nie je na dotyk bolestivá. Stómia môže najmä v začiatkoch pri čistení krvácať, je to však normálny stav a krvácanie by sa malo o krátku chvíľu zastaviť.

Zatvoriť
Oboznámenie sa s tráviacim a močovým systémom

Oboznámenie sa s tráviacim a močovým systémom

Kolostómia a ileostómia sa vzťahujú na tráviaci systém a urostómia na močový systém. Vhodným spôsobom pre pochopenie toho, ako stómia funguje, je získať základné znalosti o trávení potravy a tekutín v tele. Tráviaci systém a močová sústava
Zatvoriť

Pochopenie tráviaceho a močového systému

Tráviaci systém

Tráviaci systémŽalúdok
Keď prijímate potravu, jedlo prechádza dlhou, úzkou dutinou nazývanou hltan do žalúdka. Tu je jedlo rozložené na menšie kúsky, ktoré tráviace šťavy zmenia na tekutinu.

Tenké črevo
Cesta pokračuje prechodom obsahu žalúdka do tenkého čreva (ileum), kde sa trávenie končí. Organizmus vstrebe výživné látky, ktoré potrebuje na produkciu energie, rast a tvorbu nových buniek, ktoré zasiela do krvného obehu.

Hrubé črevo
Po vstrebaní všetkých výživných látok sa zvyšky presúvajú do hrubého čreva, kde organizmus absorbuje viac tekutín na spevnenie odpadu. Svaly v stenách hrubého čreva potom vytláčajú odpad do konečníka, odkiaľ odpad vychádza z organizmu cez análny otvor pomocou zvierača ako stolica.

 

Močová sústava

Močová sústavaMoč je tvorený obličkami a prechádza dvomi rúrami nazývanými močovody do močového mechúra. Moč je tvorený neustále, ale ukladá sa do močového mechúra až kým nepocítite potrebu močiť. Moč potom vychádza z vášho organizmu cez močovú rúru.

Zatvoriť
Tri typy stómie

Tri typy stómie

Existujú tri typy stómie, pričom každá z nich slúži na odlišné účely. Prečítajte si informácie o tom, kde sú spravidla umiestnené a na čo slúžia. Typy stómie
Zatvoriť

Tri typy stómie

K trom typom stómie patrí: kolostómia, ileostómia a urostómia.

 

Kolostómia

KolostómiaPri kolostomickej operácii je časť hrubého čreva, z ktorej je vytvorená stómia, vyvedená na povrch brucha. Kolostómia je obyčajne vytvorená na ľavej strane brucha. Stolica je na tejto strane čriev pevná a keďže stómia nemá svaly, ktoré by regulovali vyprázdňovanie, je potrebné ju zhromažďovať pomocou stomického vrecka.

Rozoznávame dva typy kolostomickej operácie: Koncová kolostómia a slučková kolostómia.

Koncová kolostómia
Ak boli časti hrubého čreva alebo konečníka odstránené, zostávajúce hrubé črevo, z ktorého je vytvorená stómia je vyvedené na povrch brucha. Koncová kolostómia môže byť dočasná alebo trvalá. Dočasné riešenie je vhodné v situáciách, v ktorých bola postihnutá časť čreva odstránená a zvyšná časť čreva potrebuje regeneráciu predtým, ako sú oba konce spojené. Trvalé riešenie sa volí v situáciách, v ktorých je príliš nebezpečné alebo nemožné opätovne spojiť dve časti čreva.

Slučková kolostómia
Pri slučkovej kolostómii je črevo vyvedené nad povrch kože a zafixované stomickou svorkou. Rez je vykonaný na odhalenej črevnej slučke a konce sú potom zrolované a zašité do kože. Takýmto spôsobom sa slučková stómia skladá z dvoch stómií (dvojhlavňová stómia), ktoré sú spojené. Slučková kolostómia je typickým dočasným opatrením vykonávaným v akútnych situáciách. Môže sa tiež využiť na ochranu chirurgického spoja v čreve.

Ileostómia

IleostómiaPri ileostomickej operácii je časť tenkého čreva, z ktorého je vytvorená stómia vyvedeného na povrch brucha. Ileostómia sa obyčajne využíva v prípadoch, v ktorých je koniec tenkého čreva postihnutý ochorením a obyčajne je umiestnená na pravej strane brucha.

Stolica je na tejto strane čriev väčšinou tekutá a keďže stómia nemá svaly, ktoré by regulovali vyprázdňovanie, je potrebné ju zhromažďovať pomocou vrecka.

Existujú dva rôzne typy ileostomickej operácie:

Koncová ileostómia
Koncová ileostómia sa využíva vtedy, keď je časť hrubého čreva odstránená (alebo jednoducho potrebuje regeneráciu) a koniec tenkého čreva, z ktorého je vytvorená stómia je vyvedený na povrch brucha. Koncová ileostómia môže byť dočasná alebo trvalá.

Dočasné riešenie je vhodné v situáciách, v ktorých bola postihnutá časť čreva odstránená a zvyšná časť potrebuje regeneráciu predtým, ako sú oba konce spojené. Trvalé riešenie sa volí v situáciách, v ktorých je príliš nebezpečné alebo nemožné opätovne spojiť dve časti čreva.

Slučková ileostómia
Pri slučkovej ileostómii je slučka tenkého čreva vyvedená nad povrch kože a zafixovaná stomickou svorkou. Rez je vykonaný na odhalenej črevnej slučke a konce sú potom zrolované a zašité do kože. Takýmto spôsobom sa slučková stómia skladá z dvoch stómií, ktoré sú spojené.

Slučková ileostómia je obyčajne dočasná a vykonávaná na ochranu chirurgického spoja čreva. Ak je dočasná, bude uzatvorená alebo vrátená pri neskoršej operácii.

Urostómia


UrostómiaAk je váš močový mechúr alebo močová sústava poškodená alebo postihnutá chorobou a nie ste schopný/á normálne vylučovať moč, budete potrebovať deriváciu moču. Toto sa nazýva urostómia, ileálna spojka alebo Brickerov močový mechúr.

Izolovaná časť čreva je vyvedená na povrch na pravej strane čreva a druhý koniec je zašitý. Močovody sú odpojené od močového mechúra a pripojené k izolovanej časti čreva. Keďže táto časť čreva je príliš malá na to, aby slúžila ako nádrž a nemá žiadny sval ani ventil, ktorý by riadil močenie, bude na zhromažďovanie moču potrebné urostomické vrecko.

Zatvoriť

Informácie o životnom štýle

Rozmýšľate o tom, ako môže stómia ovplyvniť váš každodenný život?

Rozmýšľate o tom, ako môže stómia ovplyvniť váš každodenný život?

Bude vám trvať istý čas, kým si zvyknete na život so stómiou. Ale neexistuje žiadny dôvod, prečo by vás stómia mala obmedziť vo väčšine činností, ktoré vykonávate, od športov až po spoločenský život. Denný život so stómiou
Zatvoriť

Rozmýšľate o tom, ako môže stómia ovplyvniť váš každodenný život?

Po stomickej operácii budete potrebovať istý čas na regeneráciu. Je to úplne normálne a potrebný čas je u každej osoby odlišný. Stómia sa v prvých týždňoch po operácii bude meniť s ohľadom na veľkosť a výlučky. V týchto týždňoch môžete schudnúť alebo pribrať na váhe.

Začínate s vreckom
Mať stómiu znamená, že nedokážete kontrolovať čas vylučovania alebo v prípade urostómie čas močenia. To znamená, že musíte stále nosiť vrecko na zhromažďovanie výlučkov.

Informácie o tom, ako získať stomické produkty a ako sú hradené ich náklady nájdete tu.

Zdravá koža
Aby sa vrecko prilepilo ku koži správne, je veľmi dôležité, aby bola koža v okolí stómie zdravá. Keď je vrecko správne prilepené, neexistuje riziko zápachu zo stómie a riziko podráždenia kože je nižšie. Predtým, ako opustíte nemocnicu, naučia vás, ako si vybrať a kontrolovať stomické vrecko a ako sa starať o kožu.

Informácie o jedle a nápojoch
Vo všeobecnosti môžete jesť a piť, ako ste zvyknutý/á. Pozorujte však, ako stómia reaguje na rôzne jedlá. Vaša stomická sestra, chirurg alebo lekár vám poradia, ak bude potrebné zaviesť špeciálne opatrenia.

Vo všeobecnosti stómia nepredstavuje prekážku pri práci, v spoločenskom živote, pri športoch, cestovaní alebo iných koníčkoch. Vaše celkové zdravie – fyzické aj psychické – bude hrať významnú úlohu pri určovaní kvality života v budúcnosti.

Komunikujte
KomunikujteNič nepomáha viac ako keď máte niekoho, kto naozaj chápe, čím prechádzate. Určite nie ste jediný/á - počet ľudí so stómiou na celom svete dosiahol 1,9 milióna. Jedným zo spôsobov, ako spoznať ľudí s podobnými problémami a získať užitočné tipy, inšpiráciu a osobnú podporu, je vaša miestna organizácia pacientov.

Zatvoriť
Intimita a tehotenstvo so stómiou

Intimita a tehotenstvo so stómiou

Aj napriek tomu, že stómia môže ovplyvniť vnímanie vášho tela, nemusí ovplyvniť vzťah s vaším partnerom/partnerkou a ani tehotenstvo. Ďalej sa dozviete jednoduché a praktické rady pre život so stómiou. Intimita so stómiou
Zatvoriť

Intimita a tehotenstvo so stómiou

Po stomickej operácii budete mať prirodzene obavy o vzhľad vášho tela. Môže trvať istý čas, kým si zvyknete na fyzické zmeny a výsledkom môže byť pocit menšej atraktivity. Hoci to môže byť ťažké, je dôležité naučiť sa prijať tento stav ako súčasť vašej osoby.

Informácie o intimite
Po stomickej operácii môžete opäť pokračovať v intimite a normálnom láskyplnom vzťahu. Ako a kedy, záleží iba na charaktere podstúpenej operácie. Avšak v prípadoch, ak bol odstránený konečník alebo močový mechúr sa môže vyskytnúť impotencia a/alebo nepríjemné pocity (týmto môžu byť postihnuté aj ženy).

Je dôležité, aby ste sa o tom s vaším partnerom rozprávali a neostýchali sa kvôli operácii. Je tiež dôležité rozprávať sa so stomickou sestrou, ktorá má skúsenosti s riešením situácií, ktorými prechádzate, a dokáže vám pomôcť mnohými spôsobmi. Existuje tiež niekoľko užitočných tipov a trikov ako prekonať každodenné prekážky. Napríklad, môžete upraviť čipkovanú spodnú bielizeň a nosiť ju okolo tela v tvare opasku tak, aby prekrývala vrecko, alebo použiť mini vrecká pre intímne chvíle.

Môžem mať deti?
Stómia a tehotenstvoJedným slovom, áno. Stómia nebráni žene vynosiť a porodiť dieťa prirodzeným spôsobom. S postupným zväčšovaním brucha stómia obyčajne nasleduje pozmenený tvar brucha. V neskoršom štádiu tehotenstva budete možno potrebovať zrkadlo pri výmene vrecka. Pôrod sa väčšinou uskutočňuje prirodzene.

Komunikujte
Nič nakoniec nepomáha viac ako keď máte niekoho, kto naozaj chápe, čím prechádzate. Jedným zo spôsobov, ako spoznať ľudí s podobnými problémami a získať užitočné tipy, inšpiráciu a osobnú podporu, je vaša miestna organizácia pacientov.

Zatvoriť
Prečo musím používať stomické vrecko?

Prečo musím používať stomické vrecko?

Stomické vrecko je nevyhnutná pomôcka na bezpečné a pohodlné zhromažďovanie výlučkov zo stómie. Ako často budete vyprázdňovať alebo vymieňať vrecko závisí od toho, či máte kolostómiu, ileostómiu alebo urostómiu. Praktické informácie o používaní stomického vrecka
Zatvoriť

Prečo musím používať stomické vrecko?

Bez ohľadu na to, akú stómiu máte, všetky výlučky musia byť zhromažďované bezpečným a pohodlným spôsobom. Vtedy prichádza do hry stomické vrecko. Vrecko ja navrhnuté tak, aby sa prilepilo na kožu brucha okolo stómie a zhromažďovalo výlučky.

Bezpečné a diskrétne

Typ stomického vrecka, ktorý si zvolíte, závisí od toho, či máte kolostómiu, ileostómiu, alebo urostómiu. Vaša stomická sestra alebo chirurg vám ukážu vrecko, ktoré je pre vás najlepšie, ale prevažná väčšina vreciek je bezpečná a diskrétna. Nikto nezistí, že používate vrecko, iba ak im o tom poviete.

Aj keď spočiatku môže byť ťažké akceptovať fakt, že musíte nosiť na bruchu stomické vrecko, rýchlo zistíte, že aj s vreckom je možné žiť život naplno tak ako predtým.

Výmena vrecka

Frekvencia výmeny alebo vyprázdňovania vrecka závisí od typu stómie:

  • Kolostómia: Vrecko je potrebné vymeniť raz až trikrát denne, v závislosti od množstva výlučkov.
  • Ileostómia: Vrecko je potrebné vyprázdniť niekoľkokrát denne.
  • Urostómia: Vrecko je potrebné vyprázdniť niekoľkokrát denne. V noci je možné urostomické vrecko alebo menšiu verziu „mikrovrecko“ pripojiť k nočnému vrecku, aby ste kvôli vyprázdneniu nemuseli vstávať.

Viac  informácií o tom, ako narábať so špecifickým vreckom, nájdete v animovaných pokynoch pre špecifický typ stómie a systému vrecka.

Zatvoriť
Ako nasadiť stomické vrecko

Ako nasadiť stomické vrecko

Kritickým prvým krokom pri starostlivosti o stómiu je naučiť sa, ako správne nasadiť stomické vrecko. Správne nasadenie stomického vrecka
Zatvoriť

Ako si nasadiť stomické vrecko

Ak máte stómiu, moč alebo stolica vychádzajú priamo do vrecka na bruchu. Je veľmi dôležité, aby ste sa naučili, ako bezpečne zatesniť stomické vrecko ku koži, aby ste sa vyhli pretekaniu, podráždeniu pokožky alebo rozpakom na verejnosti.

Kľúčom je priliehavé upevnenie
Hlavnou zásadou je, aby lepiaca časť pomôcky bola pevne prilepená k oblasti v okolí stómie a aby otvor v lepiacej časti priliehal tesne okolo stómie.

Vaša stomická sestra vám pomôže vybrať najlepší produkt a ukáže vám, ako vrecko správne nasadiť a odstrániť. 

Zatvoriť
Zatvoriť

Bezplatné vzorky - bezplatné dodanie

Ďakujeme za objednanie vzoriek

Potvrdenie

Zobraziť plnú verziu