Pokiaľ vám bolo odstránené tenké črevo alebo ak si musí na nejaký čas odpočinúť, bude potrebné vytvoriť umelý vývod z tenkého čreva, ktorý sa nazýva ileostómia. Týmto otvorom budú odchádzať výlučky.
Pri operácii ileostómie je časť tenkého čreva zvaná ileum vyvedená na povrch brucha, aby sa vytvorila stómia. Obvykle sa vykonáva v prípadoch, keď je tenké črevo choré na pravej strane brucha.
Ileostómia môže byť dočasná alebo trvalá v závislosti od dôvodu operácie alebo závažnosti ochorenia.
Stolica v tejto časti čreva je obvykle tekutá a agresívna, a pretože stómia nemá svaly, ktoré by kontrolovali vyprázdňovanie, výlučky sa musia zhromažďovať do stomického vrecka.
Najrozšírenejším typom ileostómie je konečná ileostómia, pri ktorej je koniec tenkého čreva (ileum) vyvedený malým rezom v brušnej stene a následne prišitý ku koži brucha, čím sa vytvorí vývod (stómia).
Dočasné riešenie má význam v situáciách, keď bola odstránená chorá časť čreva a zvyšná časť si musí oddýchnuť, než sa konce spoja.
Trvalé riešenie sa volí v situáciách, kedy je príliš riskantné alebo nie je možné obe časti čreva znovu spojiť.
Pri slučkovej ileostómii je slučka tenkého čreva vyvedená nad úroveň kože. Na obnaženej slučke čreva sa potom vykoná rez do polovice, čím sa vytvoria dva otvory, ktoré sa potom zrolujú nadol a prišijú ku koži.
Slučková ileostómia býva spravidla dočasná a vykonáva sa na ochranu chirurgického spojenia v čreve alebo na zmiernenie príznakov. Ak je dočasná, bude uzavretá alebo zanorená pri neskoršej operácii.
Bezplatné vzorky - bezplatné dodanie
Potvrdenie