Vytvorte si tabuľku alebo si nastavte budík, aby ste nezabudli
Čistá intermitentná katetrizácia je uprednostňovanou liečbou v prípade, že nie ste schopní vyprázdniť močový mechúr normálnym spôsobom - zabráni sa tak vzniku zvyškového moču v močovom mechúre, ktorý môže viesť k infekciám. Katetrizovať by ste sa mali 4 - 6-krát denne, alebo tak často, ako vám predpíše lekár.
Spočiatku mnoho ľudí rado používa tabuľku alebo denník, ktoré môžu byť dobrým pomocníkom pri zavádzaní novej rutiny. Grafy sú tiež užitočné, ak po vás sestra chce, aby ste sledovali množstvo vylúčeného moču. Ďalšou možnosťou môže byť nastavenie budíka.
Cievkujte sa 4 - 6-krát denne alebo podľa pokynov lekára
Toľkokrát lekári odporúčajú vykonávať intermitentnú katetrizáciu (ak nie ste schopní normálne močiť, napr. kvôli chronickej retencii moču).
Únik moču
K úniku moču môže dôjsť, keď močový mechúr pretečie, pretože objem moču presiahne jeho kapacitu. V tom prípade zvážte častejšiu katetrizáciu, aby ste zabránili zvyšovaniu tlaku v močovom mechúre.
Infekcie močových ciest
Ak nevyprázdňujete močový mechúr často alebo ho nevyprázdňujete úplne, baktérie v moči sa množia, čo môže viesť k infekcii močového mechúra alebo močových ciest.
Získajte sprievodcu rizikovými faktormi infekcií močových ciest >
Možné poškodenie obličiek
Zvýšený tlak v močovom mechúre môže spôsobiť spätný tok moču do obličiek, čo môže viesť k infekcii alebo dlhodobému poškodeniu obličiek. Pozrite sa, ako funguje močový mechúr. Ak cievkujete viac ako 6-krát denne a stále máte problémy s únikom moču, mali by ste sa poradiť so svojim lekárom.
Merajte množstvo moču, ktorý vylúčite
Pri každej katetrizácii sa uistite, že je váš močový mechúr úplne vyprázdnený. Zvyškový moč môže spôsobiť infekciu. Raz za čas zmerajte množstvo moču, ktorý ste vylúčili. Nemalo by byť väčšie ako približne 400 ml. Ak vyprázdnite viac ako 400 ml, opýtajte sa svojho lekára, či by ste sa nemali cievkovať častejšie.