Stómia je výsledkom operácie, ktorej cieľom je odstrániť ochorenie a zmierniť príznaky. Je to umelo vytvorený otvor, ktorý umožňuje vylučovanie stolice alebo moču buď cez črevá alebo z močových ciest.
Stómia je vyšitá na konci čreva, ktoré je vyvedené na povrch brucha vo forme stómie (otvoru).
Stómie sa delia na tri typy spojené s tráviacou a močovou sústavou: kolostómia, ileostómia a urostómia.
Tri rôzne typy stómie:
Kolostómia
Po kolostómii je časť hrubého čreva (názov vychádza z výrazu „colon“) vyvedená na povrch brucha, kde sa vytvorí stómia. Stómia umožňuje priechod stolice. Kolostómia je najčastejšie vytvorená na ľavej strane brucha. Stolica je v tejto časti čriev obyčajne pevná. Stómia znamená, že ovládanie vylučovania je nemožné, a preto je potrebné stomické vrecko na zhromažďovanie stolice.
Rozoznávame dva typy kolostomickej operácie: Koncová kolostómia a slučková kolostómia.
Ileostómia
Pri ileostómii je časť tenkého čreva (názov vychádza z výrazu „ileum“) vyvedená na povrch brucha, kde sa vytvorí stómia. Stómia umožňuje priechod stolice. Ileostómia je obyčajne vytvorená na pravej strane brucha. Stolica je v tejto časti čriev tekutá a riedka. Stómia znamená, že ovládanie vylučovania je nemožné, a preto je potrebné stomické vrecko na zhromažďovanie stolice.
Rozoznávame dva typy ileostomickej operácie: Koncová ileostómia a slučková ileostómia.
Urostómia
Ak je váš močový mechúr alebo močová sústava poškodená alebo postihnutá chorobou a nie ste schopný/á normálne vylučovať moč, je potrebné vytvoriť odbočenie moču, čo nahradí funkciu močového mechúra. To sa nazýva urostómia, ileálna spojka alebo Brickerov močový mechúr.
Pri urostómii je izolovaná časť čreva vyvedená na povrch na pravej strane brucha a funguje ako vývod moču. Močovody sú odpojené od močového mechúra a pripojené k izolovanej časti čreva. Keďže táto časť čreva je príliš malá na to, aby slúžila ako nádrž a nemá žiadny sval ani ventil, ktorý by riadil močenie, na zhromažďovanie moču je potrebné urostomické vrecko.