Stómia

Adaptácia na bežný život po chirurgickom vytvorení stómie nie je jednoduchá. Správna príprava, vhodné rady, správne pomôcky a podpora, dokážu pomôcť vyrovnať sa s touto situáciou. Táto časť obsahuje informácie o službách a pomôckach pre pacientov so stómiou. Týka sa obdobia pred operáciou až po pooperačné obdobie a doby čo najširšieho obnovenia obvyklého života. 

 

Čo je stómia?

Čo je stómia?

Ak chcete pochopiť, ako môže stómia ovplyvniť váš každodenný život, je dôležité, aby ste najprv pochopili, čo presne stómia je a ako sa robí. Pochopenie stómie
Zatvoriť

Čo je stómia?

Stómia je výsledkom operácie, ktorej cieľom je odstrániť ochorenie a zmierniť príznaky. Je to umelo vytvorený otvor, ktorý umožňuje vylučovanie stolice alebo moču buď cez črevá alebo z močových ciest.

Stómia je vyšitá na konci čreva, ktoré je vyvedené na povrch brucha vo forme stómie (otvoru). 

Stómie sa delia na tri typy spojené s tráviacou a močovou sústavou: kolostómia, ileostómia a urostómia.

Tri rôzne typy stómie:

 

Kolostómia

Po kolostómii je časť hrubého čreva (názov vychádza z výrazu „colon“) vyvedená na povrch brucha, kde sa vytvorí stómia. Stómia umožňuje priechod stolice. Kolostómia je obyčajne vytvorená na ľavej strane brucha. Stolica je v tejto časti čriev obyčajne pevná. Stómia znamená, že ovládanie vylučovania je nemožné, a preto je potrebné stomické vrecko na zhromažďovanie stolice. 

Rozoznávame dva typy kolostomickej operácie: Koncová kolostómia a slučková kolostómia. 

 

Ileostómia

Ileostomie

Pri ileostómii je časť tenkého čreva (názov vychádza z výrazu „ileum“) vyvedená na povrch brucha, kde sa vytvorí stómia. Stómia umožňuje priechod stolice. Ileostómia je obyčajne vytvorená na pravej strane brucha. Stolica je v tejto časti čriev obyčajne tekutá a riedka. Stómia znamená, že ovládanie vylučovania je nemožné, a preto je potrebné stomické vrecko na zhromažďovanie stolice. 

Rozoznávame dva typy ileostomickej operácie: Koncová ileostómia a slučková ileostómia. 

 

Urostómia

Urostomie

Ak je váš močový mechúr alebo močová sústava poškodená alebo postihnutá chorobou a nie ste schopný/á normálne vylučovať moč, je potrebné vytvoriť odbočenie moču, čo nahradí funkciu močového mechúra. Toto sa nazýva urostómia, ileálna spojka alebo Brickerov močový mechúr.

Pri urostómii je izolovaná časť čreva vyvedená na povrch na pravej strane brucha a funguje ako vývod moču. Močovody sú odpojené od močového mechúra a pripojené k izolovanej časti čreva. Keďže táto časť čreva je príliš malá na to, aby slúžila ako nádrž a nemá žiadny sval ani ventil, ktorý by riadil močenie, na zhromažďovanie moču je potrebné urostomické vrecko.

Zatvoriť
Čo je stomické vrecko?

Čo je stomické vrecko?

Stomické vrecko je nevyhnutná pomôcka na bezpečné a pohodlné zhromažďovanie výlučkov zo stómie. Praktické informácie o používaní stomického vrecka
Zatvoriť

Prečo musím používať stomické vrecko?

Bez ohľadu na to, akú stómiu máte, všetky výlučky musia byť zhromažďované bezpečným a pohodlným spôsobom. Vtedy prichádza do hry stomické vrecko. Vrecká sú navrhnuté tak, aby sa prilepili na kožu brucha okolo stómie a zhromažďovali výlučky.

Bezpečné a diskrétne

Konštrukcia stomického vrecka, závisí od toho, či máte kolostómiu, ileostómiu, alebo urostómiu. Vaša stomická sestra vám ukáže vrecko, ktoré je pre vás najlepšie, ale prevažná väčšina vreciek je bezpečná a diskrétna. Nikto nezistí, že používate vrecko, iba ak im o tom poviete.

Aj keď spočiatku môže byť ťažké akceptovať fakt, že musíte nosiť na bruchu stomické vrecko, rýchlo zistíte, že aj s vreckom je možné žiť život naplno, tak ako predtým.

Zatvoriť
Ako môže stómia ovplyvniť váš každodenný život?

Ako môže stómia ovplyvniť váš každodenný život?

Bude vám trvať istý čas, kým si zvyknete na život so stómiou. Ale neexistuje žiadny dôvod, prečo by stómia mala obmedziť činnosti, ktoré vykonávate, od športov až po spoločenský život. Každodenný život so stómiou
Zatvoriť

Rozmýšľate o tom, ako môže stómia ovplyvniť váš každodenný život?

Po stomickej operácii budete potrebovať istý čas na regeneráciu. Je to úplne normálne a potrebný čas je u každej osoby odlišný. Stómia sa v prvých týždňoch po operácii bude meniť s ohľadom na veľkosť a výlučky. V týchto týždňoch môžete schudnúť alebo pribrať na váhe.

Začíname s vreckom

Mať stómiu znamená, že nedokážete kontrolovať čas vylučovania alebo, v prípade urostómie, čas močenia. To znamená, že musíte stále nosiť vrecko na zhromažďovanie výlučkov.
 

Zdravá koža

Aby sa vrecko prilepilo ku koži správne, je veľmi dôležité, aby bola koža v okolí stómie zdravá. Keď je vrecko správne prilepené, neexistuje riziko zápachu zo stómie a riziko podráždenia kože je nižšie. Predtým, ako opustíte nemocnicu, naučia vás, ako si vybrať a kontrolovať stomické vrecko a ako sa starať o kožu.

Informácie o jedle a nápojoch

Vo všeobecnosti môžete jesť a piť to, na čo ste zvyknutý/á. Pozorujte však, ako stómia reaguje na rôzne jedlá. Vaša stomická sestra, alebo chirurg vám poradia, ak bude potrebné zaviesť špeciálne opatrenia.
Vo všeobecnosti stómia nepredstavuje prekážku pri práci, v spoločenskom živote, pri športoch, cestovaní alebo iných koníčkoch. Vaše celkové zdravie – fyzické aj psychické – bude hrať významnú úlohu pri určovaní kvality života v budúcnosti.

 

Komunikujte

Komunikujte

Nič nepomáha viac, ako keď máte niekoho, kto naozaj chápe, čím prechádzate. Určite nie ste jediný/á – počet ľudí so stómiou na celom svete dosiahol 1,9 milióna. Miestne pacientske organizácie a skupiny podpory online ponúkajú pomocou stretnutí a online rozhovorov podporu, praktické rady, inšpiráciu a osobnú podporu.

Zatvoriť

Naše stomické pomôcky

SenSura Mio Convex Flip – 1dielne

SenSura Mio Convex Flip – 1dielne

SenSura Mio Convex Flip je nová rada stomických produktov, ktoré sa prispôsobujú vypuklým telovým profilom vďaka elastickej, adhezívnej a zakrivenej základnej podložke v tvare hviezdy. Čítajte ďalej
Zatvoriť

Stabilný, flexibilný a zostáva diskrétny

SenSura Mio Convex Flip je prvý produkt, ktorý je špeciálne upravený tak, aby sa prispôsobil vypuklinám, herniám a krivkám. Zakrivená základná podložka v tvare hviezdy bezpečne priľne k vypuklinám, herniám a krivkám. Cípy hviezdy objímajú telo bez toho, aby sa vytvorili vrásky alebo záhyby. Krúžok stabilizuje centrálnu časť tak, aby mala stómia dostatočnú podporu a navádza tlak tak, aby došlo k správnemu nasadeniu. Elastická lepivá časť a upínacie časti sledujú pohyby tela. Všetky vlastnosti spoločne zabezpečujú lepší kontakt medzi lepivou časťou a pokožkou.

Kľúčové prínosy

SenSura® Mio Convex Flip je špeciálne upravená pre ľudí s vypuklými oblasťami tela napríklad hernia alebo veľké brucho. Zakrivená základná podložka v tvare hviezdy bezpečne priľne k vypuklinám, herniám a krivkám. Cípy hviezdy objímajú telo bez toho, aby sa vytvorili vrásky alebo záhyby. Elastická lepivá časť a upínacie časti zaručujú, že sa produkt prispôsobí pohybom tela a stabilizačný krúžok vo vnútri vrecka zaručuje stabilitu práve v okolí stómie.

Zakrivená základná podložka v tvare hviezdy sa ľahko aplikuje, pretože je obrátená, čo uľahčuje presné umiestnenie základnej podložky. Po umiestnení sa cípy jednoducho preložia cez vypuklú časť, aby došlo k efektívnemu nasadeniu.– s menším množstvom vrások a záhybov.

SenSura® Mio Convex Flip pozostáva z unikátneho kruhového vstupného filtra, ktorý dokázateľne znižuje prípady nafúknutia vrecka až do 61 %, aby ste mohli celú noc spokojne spať. A nemuseli sa obávať viditeľného vrecka.

Zatvoriť
Predstavujeme SenSura® Mio Convex

Predstavujeme SenSura® Mio Convex

– konvex bez kompromisov s preukázaným znížením podtekania* Čítajte ďalej
Zatvoriť

Stabilný, flexibilný a zostáva diskrétny

SenSura® Mio Convex má unikátne integrované flexibilné zóny, ktoré poskytujú novú úroveň flexibility a komfortu bez zníženia bezpečnosti. Zostáva diskrétny. Jeho špeciálny filter a dizajn vrecka vám zabezpečia istotu a pocit bezpečia.

 

Pre užívateľov plochých pomôcok

Lepšie  priľnutie k priehlbinám a záhybom 

“Jemné vydutie vytvára malý tlak, a to mi dodáva vyššiu sebadôveru keď som medzi ľuďmi!”

SenSura Mio® Convex Soft dáva Gitte pocit väčšej bezpečnosti ako jej dávali ploché pomôcky.

SenSura® Mio Convex

Pre užívateľov konvexných pomôcok

Komfort v každej pozícii 

“Adhezívum drží veľmi dobre, je poddajné a neuveriteľne flexibilné. Môžete mi veriť, vyskúšal som ho v rôznych situáciách!”

Odkedy začal používať SenSura® Mio Convex, Soren sa cíti komfortne a bezpečne aj keď je aktívny.

“Nemyslím si, že ešte niekedy budem musieť robiť kompromisy medzi flexibilitou a bezpečnosťou!”

 

Každé telo je iné. To je hlavnou výzvou.

Zatvoriť
Teraz dostupné – nová SenSura® Mio

Teraz dostupné – nová SenSura® Mio

Nová SenSura® Mio poskytuje upnutie na všetky typy tela a optimálnu diskrétnosť pre všetky typy stómií. Čítajte ďalej.
Zatvoriť

Teraz dostupné – nová SenSura® Mio

Nová SenSura Mio

Dokonalé priľnutie vďaka elastickej lepiacej časti.

Každý človek má unikátny tvar tela, ktorý sa mení počas dňa aj pri pohybe. Preto je kľúčové nájsť adhezívum, ktoré vyhovuje tvaru vášho tela. Nová SenSura Mio je vhodná pre individuálne tvary tela – aj na pruh, zjazvenie a kožné záhyby.

   
 Amy, ileostomička

„Predstavuje všetko, čo som chcela. Je tenké a flexibilné. Už sa teším, keď ho vyskúšam!“

Amy, ileostomička

   
 

Je to skôr kus oblečenia.

Nová SenSura Mio je stomické vrecko, aké ste ešte nevideli. Nový materiál je mäkký a pohodlný pre pokožku, vrecko vyzerá skôr ako súčasť oblečenia než ako zdravotnícka pomôcka.

   
Geraldine, stomická sestra, Spojené kráľovstvo

„Také vrecko ešte na svete nikdy nebolo.“

Geraldine, stomická sestra, Spojené kráľovstvo

Zatvoriť
Brava pásky – rovné a polkruh

Brava pásky – rovné a polkruh

Elastická vyrovnávacia páska Brava® kopíruje tvar a pohyby tela, bezpečne drží stomické podložky na svojom mieste. Taktiež zabraňuje tomu, aby sa okraje stomické podložky zdvíhali a rolovali. Čítajte ďalej
Zatvoriť

Stabilná, flexibilná a diskrétna

Elastická vyrovnávacia páska Brava® sa prelepí cez okraj stomickej podložky, aby bol dosiahnutý zvýšený pocit bezpečia. Bola navrhnutá tak, aby zaistila extra pocit bezpečia dokonca aj pri športovaní alebo podobných činnostiach. Elastické, vyrovnávacie pásky Brava je možné používať so všetkými stomickými podložkami a jednodielnymi sáčky SenSura® Mio. V závislosti od individuálnej potrebe možno použiť jednu alebo dve pásky na podložku alebo vrecko.

 

Hlavné výhody

Elastická vyrovnávacia páska Brava® je vybavená novou technológiou BodyFit Technology®. To znamená väčší pocit bezpečia a dlhšiu dobu nosenia tým, že zabraňuje rolovaniu okrajov stomickej podložky a zaisťuje väčšiu slobodu pohybu.

Elastická vyrovnávacia páska Brava® neobsahuje latex a je šetrná ku koži a odolná. Dokáže absorbovať vlhkosť a vďaka tomu je lepiaci materiál stomickej pomôcky menej náchylný na odlepenie. Zaisťuje extra pocit bezpečia aj pri aktivite, pretože absorbuje pot a vlhkosť a napriek tomu zachováva jej elastickosť. 

Zatvoriť
Stomické príslušenstvo Brava®

Stomické príslušenstvo Brava®

Náš nový rad príslušenstva Brava® obsahuje produkty, ktoré sú určené na zníženie podtekania a ochranu pokožky. Pomáhajú tiež dosiahnuť prispôsobené riešenia pre rôzne tvary a potreby tela. Produkty Brava
Zatvoriť

Stomické príslušenstvo Brava®

Tvarovateľný krúžok Brava®

Tvarovateľný krúžok Brava®

Tvarovateľný krúžok sa používa na vytvorenie utesnenia medzi stómiou a pomôckou, čím chráni pokožku pred výlučkami stómie.

Tvarovateľný krúžok Brava má posilnené zloženie, ktoré poskytuje dlhšie trvajúcu ochranu pred podtekaním, pretože je navrhnutý ako najtrvanlivejší krúžok s tesným priliehaním. Použitie je jednoduché a krúžok je možné vytvarovať podľa vášho tvaru tela.

 

Stomický pás

Stomický pás

Opasok sa používa na dodatočnú podporu základnej podložky a na udržanie pomôcky na mieste. Opasok je veľmi užitočný, ak je vaše brucho nerovné alebo zaokrúhlené.

Stomický pás je vyrobený z mäkkého a pohodlného materiálu a pri nosení je diskrétny. Je šetrný k pokožke, jednoducho sa používa a je ho možné nastaviť tak, aby sedel na tele. 

 

Pasta v prúžkom Brava™ Strip Paste


Pasta v prúžkom Brava™ Strip Paste

Pasta v prúžkoch sa používa na vyplnenie hlbších dutín a záhybov, čím sa zarovná kožný povrch. Plochý povrch umožní bezpečnejšie priľnutie základnej podložky ku koži.

Brava pasta v prúžkoch dokáže absorbovať vlhkosť, a tak je šetrná k peristomálnej koži. Odtrhnite prúžok potrebnej dĺžky a vytvarujte ho do príslušného tvaru. Pasta sa môže aplikovať na čistú a suchú pokožku. 

 

Sprej a utierky na odstraňovanie adhezíva Brava®


Sprej na odstraňovanie adhezíva Brava®

Sprej na odstraňovanie adhezíva sa používa na ľahšie odstránenie pomôcky. Sprej na odstraňovanie adhezíva Brava je jemný a obal je možné úplne vyprázdniť. Nedráždi, schne v priebehu niekoľkých sekúnd a tak nemá vplyv na ďalšie lepenie, preto môžete nalepiť novú základnú podložku. 

 

 

Brava® ochranný film

Sprej s ochranným filmom je ochranná vrstva na pokožke, ktorá ju chráni pred výlučkami. Sprej s ochranným filmom Brava nedráždi a zmierňuje problémy kože spojené s výlučkami a lepiacimi časťami. Schne v priebehu pár sekúnd a nehromadí sa na koži, čím udržiava kožu pripravenú na aplikáciu novej lepiacej časti.

Utierka s ochranným filmom je ochranná vrstva na pokožke, ktorá ju chráni pred výlučkami. Utierka s ochranným filmom Prep nedráždi a zmierňuje problémy kože spojené s výlučkami a lepiacimi časťami. Schne v priebehu pár sekúnd a nehromadí sa na koži, čím udržiava kožu pripravenú na aplikáciu novej lepiacej časti. Utierka je vďaka svojej veľkosti praktická najmä pri cestovaní.

 

Stomický zásyp


Stomický zásyp

Zásyp sa používa na absorpciu vlhkosti z kože, aby sa vrecko správne uchytilo, najmä ak je vaša koža veľmi vlhká. Zásyp  Brava  udržuje pokožku suchú a znižuje podráždenie kože.

 

Brava® Bariérový krémBrava® Bariérový krém

Bariérový krém sa používa na ochranu alebo ukľudnenie pokožky podráždenej výlučkami.

Bariérový krém Brava dokáže upraviť bolestivú, suchú a podráždenú pokožku vytvorením bariéry a zvlhčujúceho účinku. Bariéra je dlhotrvajúca a umožňuje priľnutie pások a obväzov, čím zaručuje nosenie pomôcky. 

 

Ochranné rúška Brava® 

Ochranné rúška Brava® 

Ochranné rúška sa používajú na ochranu pokožky podráždenej výlučkami.

Ochranné rúška Brava poskytujú ochranu peristomálnej kože a pripravujú povrch vhodný na aplikáciu novej pomôcky.

 

 


Pasta Coloplast® 

Pasta sa používa na zníženie podtekania vyplnením rýh a záhybov v koži, čím sa zabezpečí tesné priľnutie medzi stómiou a pomôckou.

Pasta  je šetrná k pokožke, má vhodnú úroveň pH a nedráždi.

 

Lubrikačný deodorant Brava® 

Lubrikačný deodorant sa používa na neutralizáciu zápachu a má multilubrikačné účinky. Multilubrikačné účinky zaručujú, že obsah vrecka je vždy v spodnej časti a nie v okolí stómie.

Lubrikačný deodorant Brava umožňuje tiež jednoduchšie vyprázdňovanie vrecka.

Zatvoriť
Brava Protective Seal – krúžok

Brava Protective Seal – krúžok

Odolný krúžok pre zníženie podtekania. Tvarovateľný krúžok Brava vytvorí odolné utesnenie medzi stómiou a pomôckou, ktoré znižuje možnosť podtekania. Použitie je jednoduché a krúžok je možné vytvarovať podľa vášho tvaru tela. Čítajte ďalej
Zatvoriť

Stabilný, flexibilný a zostáva diskrétny

Tvarovateľný krúžok sa používa na vytvorenie utesnenia medzi stómiou a pomôckou, čím chráni pokožku pred výlučkami stómie.

Krúžok Brava Protective Seal má posilnené zloženie, ktoré poskytuje dlhšie trvajúcu ochranu pred podtekaním. Je navrhnutý ako najtrvanlivejší krúžok s tesným priliehaním. Použitie je jednoduché a krúžok je možné vytvarovať podľa vášho tvaru tela. Toto zabezpečuje odolné, tesné priľnutie medzi stómiou a základnou podložkou. Krúžok Brava Protective Seal sa dodáva v hrúbke 2,0 mm a 4,2 mm.

Problémy s podtekaním, podráždením kože alebo zápachom? Online nástroj Brava vám pomôže nájsť to pravé riešenie!

Sprievodca riešením problémov.

Zatvoriť
SenSura® – riešenia starostlivosti o stómiu pre každého

SenSura® – riešenia starostlivosti o stómiu pre každého

SenSura predstavuje základný rad stomických vreciek od spoločnosti Coloplast. Vďaka unikátnej dvojvrstvovej lepiacej časti sú vrecká SenSura úplne bezpečné, pri nosení pohodlné a ľahko použiteľné. Produkty SenSura
Zatvoriť

SenSura® – riešenia starostlivosti o stómiu pre každého

SenSura® predstavuje gro stomických pomôcok spoločnosti Coloplast. Vďaka unikátnej dvojvrstvovej lepiacej časti sú vrecká SenSura bezpečné a udržujú pokožku zdravú.


Pri vývoji radu SenSura sme úzko spolupracovali a odborníkmi zdravotnej starostlivosti a s ľuďmi so stómiou. Vypočuli sme si ich skúsenosti a rozhodli sme sa vytvoriť produkt, ktorý spĺňa potrebu neustálej bezpečnosti a väčšieho pohodlia pri nosení u ľudí so stómiou.

 

Dvojvrstvová lepiaca časť

SenSura® – Dvojvrstvová lepiaca časť pre bezpečnosť a šetrnosť k pokožke.
Unikátna lepiaca časť SenSura má dve vrstvy navrhnuté tak, aby poskytovali bezpečnosť potrebnú na každodenný život bez obáv:

  • Ochranná vrstva – chráni pokožku pred stomickými výlučkami

  • Vrstva pre starostlivosť o pokožku – absorpciou nadmernej vlhkosti udržiava pokožku zdravú

Jednodielna SenSura

Jednodielna SenSura
Pomôcka so všetkým, čo potrebujete pre maximálnu bezpečnosť a diskrétnosť. 

 

Dvojdielna SenSura Click

Dvojdielna SenSura Click
Mechanické upínanie pre dodatočné zabezpečenie. Počuteľné kliknutie potvrdzuje bezpečné uzamknutie vrecka k základnej podložke. 

 

Pooperačné pomôcky SenSura


Pooperačné pomôcky SenSura
Rad pomôcok na pooperačnú fázu, podpora hladkého a spoľahlivého prechodu na samostatne riadenú starostlivosť. 


Zatvoriť
Zatvoriť

Bezplatné vzorky - bezplatné dodanie

Ďakujeme za objednanie vzoriek

Potvrdenie

Zobraziť plnú verziu