Mýty a fakty o stravovaní so stómiou

Možno ste počuli, že huby alebo lepok spôsobujú nadúvanie. Nemusí to však byť nutne pravda – a rozhodne nie je dôvod sa týmto potravinám úplne vyhýbať len kvôli ich zlej povesti.

Mýtus: Strava bohatá na vlákninu spôsobuje zápchu

Nie je tomu tak. Je síce pravda, že potraviny s vyšším obsahom vlákniny, ako je kukurica, huby a hrach, môžu zvyšovať množstvo stolice alebo spôsobovať vetry, ale len veľmi zriedka spôsobujú zápchu. Čo však môže spôsobiť problémy, sú veľké porcie potravín s vysokým obsahom vlákniny v kombinácii s malým množstvom tekutín alebo bez nich. 

Kľúčom k úspechu je umiernenosť. Pokiaľ budete ku konzumácii potravín s vyšším obsahom vlákniny pristupovať opatrne, nie je absolútne žiadny dôvod sa im úplne vyhýbať. 

Mýtus: Ryby a kel spôsobujú zápach

Je pravda, že niektoré potraviny, ako sú ryby a klíčky, produkujú viac zápachu – ale pretože je zápach skrytý vo vašom stomickom vrecku, nie je dôvod vyhýbať sa ich konzumácii.

Majte na pamäti, že zápach pociťujete iba vtedy, keď ste sami a vyprázdňujete svoje vrecko. Pokiaľ sa obávate, že v kabínke zanecháte nepríjemný zápach, môže byť dobrým nápadom nosiť pri sebe osviežujúci sprej.

Mýtus: Lepok spôsobuje nadúvanie

Lepok je bielkovina, ktorá sa nachádza v potravinách z múky, ako je chlieb alebo cestoviny. Lepok má tiež povesť látky, ktorá spôsobuje nadváhu a nadúvanie. Existuje však dobrý dôvod, prečo túto povesť nepovažovať za pravdivú. Po prvé, lepok je súčasťou vyváženej stravy a preto sa neodporúča, aby ste ho zo svojho jedálnička zbytočne vyraďovali. 

Po druhé, ak skutočne cítite nadúvanie alebo máte nadmerné vetry z konzumácie lepku, pravdepodobne to nie je spôsobené lepkom ako takým, ale tým, že patríte medzi 20 % populácie so syndrómom dráždivého čreva. Ten sa dá liečiť, takže pokiaľ pociťujete niektoré z vyššie uvedených príznakov po konzumácii potravín obsahujúcich lepok, neváhajte sa obrátiť na svojho praktického lekára. 

Mýtus: Mliečne výrobky spôsobujú zažívacie problémy

Nemusí to tak byť. Ak ľudia so stómiou zistia, že im mliečne výrobky spôsobujú zažívacie problémy, je to často preto, že došlo k narušeniu ich čriev – napríklad v dôsledku infekcie alebo zápalového ochorenia čriev.

Tieto problémy obvykle po nejakej dobe odznejú, a preto nie je dobré vyradiť mliečne výrobky zo stravy, pretože sú dobrým zdrojom vápnika a bielkovín. Pokiaľ mliečne výrobky neznášate, poobzerajte sa po alternatívach, ako je mlieko bez laktózy - alebo potraviny obohatené vápnikom.

woman in the orchard

Čo robiť v prípade zápchy

Častou obavou ohľadom niektorých potravín je strach zo vzniku zápchy, kedy jedlo uviazne vyššie v hrubom čreve a spôsobí tak nefunkčnosť stómie. Okrem toho, že stómia nefunguje, sú ďalšími príznakmi upchatia koliky, nadúvanie, nevoľnosť a zvracanie.

Predovšetkým je dôležité zdôrazniť, že zápcha sa vyskytuje u relatívne malého počtu stomikov. A u tých, u ktorých sa tak stane, iba raz alebo dvakrát. Pokiaľ sa u vás príznaky upchatia predsa len objavia, neváhajte sa obrátiť na zdravotnú sestru, ktorá sa o stomikov stará. Než sa vám dostane pomoci, môžete si od bolesti čiastočne uľaviť pitím veľkého množstva tekutín, jemnou masážou brucha alebo priložením fľaše s teplou vodou.

Zatvoriť

Bezplatné vzorky - bezplatné dodanie

Ďakujeme za objednanie vzoriek

Potvrdenie

Zobraziť plnú verziu